,

Bankat në Marok

Jeni duke kërkuar për bankat më të mira në Marok? Sektori bankar i Marokut dominohet nga tre banka kryesore lokale: Attijariwafa Bank, Credit Populaire du Maroc dhe Banque Marocaine du Commerce Exterieur.
Maroku është një vend i Afrikës së Veriut që kufizohet me Oqeanin Atlantik dhe Detin Mesdhe. Është gjithashtu i njohur për ndikimet e tij kulturore të Berberëve, Arabëve dhe Evropianëve. Sheshi Djemaa el-Fna në medinën e Marrakeshit. Kasbah i Udajave në Rabat, kryeqyteti i Marokut.

Bankat në Marok

Në vend kishte 76 institucione financiare, duke përfshirë 16 banka tregtare, 37 firma financuese, 6 banka offshore dhe 14 shoqata mikrofinanciare. Rreth 64 për qind e totalit të aktiveve të vendit mbahen nga tre bankat më të mëdha të vendit.

Banka Al-Maghrib

Banka Al-Maghrib është banka qendrore e qeverisë marokene. Ajo u krijua në 1959 për të zëvendësuar "Banque d'Etat du Maroc". Në vitin 2008, Banka Al-Maghrib mbajti rezervat në valutë prej 36 miliardë dollarësh.

Banka Attijariwafa

Banka Attijariwafa, e vendosur në Rabat, Marok, është një bankë tregtare marokene shumëkombëshe dhe korporatë e shërbimeve financiare. Bankshtë banka kryesore e Marokut dhe banka më e madhe tregtare e vendit, dhe është në pronësi të kompanisë mbajtëse të Dinastisë Alaouite të Marokut, SNI.

Credit Populaire du Maroc (Groupe Banque Populaire)

Marok's Banque Centrale Populaire është një institucion i rëndësishëm financiar. Gjermania, Anglia, Kanadaja, Spanja, Franca, Gjibraltari, Holanda dhe Belgjika janë ndër vendet ndërkombëtare të bankës. PKK është shkurtesa për emrin e bankës. Në vitin 2012, banka kishte një pjesë tregu prej 27.9% në depozitat e klientëve marokenë.

Banka të tjera në Marok

Credit Agricole du Maroc

Banka BMCE (Banque Marocaine du Commerce Extérieur)

Société Générale

BMCI - Banque Marocaine pour le Commerce et l'Industrie (Groupe BNP Paribas)

Grupi Upline (Groupe Banque Populaire)

Credit du Maroc

Lista e bankave në Marok

Kjo është një listë e bankave në Marok.

 • Banka Al-Maghrib
 • Banka Attijariwafa
 • Banque Marocaine du Commerce Extérieur
 • Crédit Agricole
 • Grupi Banque Populaire
 • Krediti Immobilier dhe Hoteleri
 • Banque Marocaine pour le Commerce et l'Industrie
 • Société Générale Maroc
 • Credit du Maroc
 • Banka Al-Barid
 • Grupi Financiar i Casablanca
 • Attijari Finance Corp.
 • BMCE Capital
 • Kapitali CDG
 • Capital Trust
 • ABN AMRO Maroc
 • Banka Arabe Maroc
 • Banco Immobiliario y Mercantil de Marruecos
 • Banka Al Amal
 • Banque Marocaine pour l'Afrique et l'Orient
 • Banque Nationale pour le Développement Économique
 • Bex-Maroc
 • Citibank
 • Commerzbank

Cilat banka amerikane janë në Marok?

Disa banka amerikane janë në Marok. Dhe disa banka në Marok janë korrespondente lokale për bankat amerikane.

Banka Marokene e Tregtisë së Jashtme (BMCE)

Banque Centrale Populaire (BCP)

Banka Attijariwafa.

Banque Marocaine du Commerce et de l'Industrie (BMCI)

Kredia e Marokut (CDM)

Societe Generale (SGM)

Sa banka ka në Marok?

Në vend, ka 24 banka: pesë janë në pronësi të shumicës shtetërore, shtatë me shumicë të huaj dhe pesë janë banka pjesëmarrëse në përputhje me sheriatin. Në vitin 2017, këtyre institucioneve financiare islame iu dha licenca bankare për herë të parë.

Si të zgjidhni një bankë në Marok?

Sigurohuni që të zgjidhni një bankë që është afër shtëpisë tuaj ndërsa zgjidhni një bankë. Ju nuk do të jeni në gjendje të merrni dokumentacionin e llogarisë ose të bëni ndryshime në një degë tjetër, por do të jeni në gjendje të bëni depozita dhe tërheqje. Qytetarët marokenë kalojnë një proces të ndryshëm nga rezidentët, dhe ai ndryshon edhe nga banka në bankë.

Ju do të merrni një kartë krediti pasi të hapni një llogari dhe të depozitoni një sasi minimale parash. Kjo kartë mund të përdoret në ATM dhe kudo në Marok (dhe ndonjëherë edhe një libër çeqesh falas). Ju gjithashtu mund të bëni që kompania juaj të depozitojë drejtpërdrejt pagën tuaj në llogarinë tuaj dhe ju mund të paguani qiranë duke përdorur llogarinë tuaj bankare ose në internet. Mos harroni se shumica e shitësve me pakicë dhe restoranteve pranojnë vetëm para në dorë. Në Marok, kartat e debitit nuk janë të rralla; për të marrë një, thjesht shkoni në degë dhe kërkoni një; ka shumë të ngjarë që ju të paguani një tarifë.

Ju do të merrni një kartë krediti pasi të hapni një llogari dhe të depozitoni një sasi minimale parash. Kjo kartë mund të përdoret në ATM dhe kudo në Marok (dhe ndonjëherë edhe një libër çeqesh falas). Ju gjithashtu mund të bëni që kompania juaj të depozitojë drejtpërdrejt pagën tuaj në llogarinë tuaj dhe ju mund të paguani qiranë duke përdorur llogarinë tuaj bankare ose në internet. Mos harroni se shumica e shitësve me pakicë dhe restoranteve pranojnë vetëm para në dorë. Në Marok, kartat e debitit nuk janë të rralla; për të marrë një, thjesht shkoni në degë dhe kërkoni një; ka shumë të ngjarë që ju të paguani një tarifë.

A mund të hapin të huajt një llogari bankare në Marok?

Ju nuk duhet të jeni një banor maroken për të hapur një llogari bankare, por nuk do të jeni në gjendje të hapni një në dirhemë nëse nuk jeni. Pasi të keni përfunduar aplikimin, do t'ju duhet të caktoni një takim me menaxherin e degës për të nënshkruar kontratën tuaj bankare.


Imazhi i kopertinës është diku në Marrakesh, Marok. Foto nga Mika on Unsplash

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *