,

Vende për t'u vizituar në Hong Kong

Hong Kong eshte e ditur si një qytet magjepsës. Dhe një vend i zgjedhur për blerje luksoze. Diçka e re dhe unike është në çdo cep. Mund të jetë një tempull i lashtë ose një dyqan që shet pajisjen më të fundit elektronike. Vizita në Hong Kong ka edhe një anë tjetër. Do të gjeni male të mbuluara me pyje, shtigje ecjeje, plazhe të bukura dhe ishuj. Është një nga qytetet më mbresëlënëse në botë.

Vende për t'u vizituar në Hong Kong

Kontrolloni këto vende nëse jeni duke vizituar Hong Kongun-

Traget me yje

Trageti i famshëm Star i Hong Kongut kushton vetëm disa dollarë për të hipur. Është një nga ofertat më të mira. Programoni një kohë për të hipur në traget. Ata largohen çdo disa minuta gjatë gjithë ditës dhe më vonë në mbrëmje. Kështu që është gjithmonë e lehtë të ulesh përpara ose përgjatë hekurudhës. Flladi nga uji është jashtëzakonisht shumë freskues.

Mund të rezervoni këtu.

Open në Google Maps.

Tregu i natës i rrugës së tempullit

Kur dielli zhytet nën horizont, mbajtësit e tezgave të zonës Jordan fillojnë të bëjnë pazare. Tregjet e natës nuk janë të zakonshme në qytet si në pjesë të tjera të Azisë Juglindore. Shitja e ushqimeve tradicionale kineze në rrugë është ajo që e bën Temple Street kaq të popullarizuar.

HAPUR N M HARTA GOOGLE

Horizonti i Hong Kongut

Hong Kongu ka një nga horizontet më mbresëlënëse në botë. Ka një koleksion të dendur rrokaqiejsh. Natën, horizonti ndryshon plotësisht karakter dhe dritat e qytetit mbushin skenën. Dy nga vendet më të mira në Hong Kong për të parë horizontin janë nga maja e Victoria Peak dhe nga Kowloon.

Maja e Viktorias

Gjëja e parë që duhet të shtoni në listën tuaj të detyrave në Hong Kong është Maja. Është pika më e lartë në ishull. Ajri i ftohtë malor e bëri zonën më ekskluzive të qytetit të Victoria Peak. Por pamja e pandërprerë e horizontit është tërheqja kryesore sot.

Ky është një vend që duhet parë nëse jeni duke udhëtuar në Hong Kong. I njohur më parë si Porti i Hong Kongut, pas disa kohësh iu dha emri i Mbretëreshës.

LokacioniDistrikti Qendror dhe Perëndimor, Ishulli Hong Kong, Hong Kong 999077, Kinë
timings: 12: 00 jam deri në 12: 00

HAPUR N M HARTA GOOGLE

Gjiri i repulsit dhe plazhet e tij

Plazhi në Gjirin Repulse është më i popullarizuari në Hong Kong. Ka pamje të bukur dhe është një vend i shkëlqyer për not. Një ditë e kaluar këtu është mund të plotësohet me luksin dhe stilin tipik të vetë Hong Kongut. Ka restorante dhe dyqane të modës në rrugët me vrap përgjatë oqeanit.

6. Parku i Oqeanit

Vizitoni parkun tematik të Hong Kongut me një temë të jetës detare dhe përdorni këto udhëtime për të shijuar ditën tuaj. Ajo mbulon një sipërfaqe të madhe prej 9,15,000 metra katrorë. Është një nga destinacionet kryesore turistike në Hong Kong për një ditë çlodhëse. Samiti dhe Wavefront janë dy atraksionet kryesore të parkut këtu. Akuariumi në hollin e Ocean Park përmban më shumë se 50 lloje të ndryshme të jetës ujore. Peshkaqenët zebra, peshkatarët e sharrëve dhe muret me qafë të kuqe, midis kafshëve të tjera, munden të shihet këtu. Ju mund të darkoni në restorantin e këndshëm "Tuxedos" duke admiruar pinguinët duke luajtur.

Rental: Aberdeen, Hong Kong
timings:10: 00 jam deri në 7: 00

7. Big Buda (Statuja e Budës Tian Tan)

Statuja e Budës Tian Tan është një statujë e madhe e Budës Shakyamuni (34 metra e gjatë). Është afër Manastirit Po Lin. Kjo statujë përfaqëson bashkëjetesën e natyrës dhe njerëzimit. Për të arritur këtë statujë mbresëlënëse prej 202 copë bronzi, do t'ju duhet të ecni gjithsej 268 shkallë.

Rental: Ngong Ping Rd, ishulli Lantau, Hong Kong
timings: 10: 00 jam deri në 5: 30

8. Teleferiku Ngong Ping

Teleferiku Ngong Ping është një ashensor gondole. Është një nga atraksionet turistike më të spikatura në Hong Kong. Ashensori ofron një panoramë 360 gradë të të gjithë qytetit. Ky ashensor ajror është rreth 5.7 km i gjatë, ju mund të shijoni shkëlqimin e mrekullueshëm të zonës. Duke pasur parasysh se çdo gondolë mund të mbajë deri në katër pasagjerë.

Me këtë, ju mund të udhëtoni në Budën e Madhe, Mongkok dhe vende të tjera. Që nga kabinat janë të përbëra prej xhami, pamjet nuk pengohen në asnjë mënyrë.

LokacioniIshulli Lantau, Hong Kong
timings: 10: 00 jam deri në 6: 00

9. Mbrapa e Dragoit

The Dragon's Back, që lidh Wan Cham Shan dhe Shek O Peak, është një nga vendet më të qeta të Hong Kongut. Është një kurriz që është rrethuar nga peizazh natyror të lë pa frymë. Këtu mund të ecni nëpër shtigje për të zgjatur udhëtimin tuaj. Kjo është faza 8 e rrugës Hong Kong dhe ka janë caktuar si shtegu urban i ecjes. Për më tepër, ai ka një zonë të shkëlqyer shikimi nga ku mund të admironi shkëlqimin e ishullit.
Rental: Pranë Wan Cham Shan dhe Shek O Peak, ishulli Hong Kong
timings: çdo ditë nga ora 12:00 deri në 12:00

Ishulli Lantau

Ishulli Lantau, më i madhi nga ishujt e Hong Kongut, është pa dyshim një nga vendet që duhet parë në qytet. Ishulli Lantau është i njohur për shfaqjet e tij piktoreske të agimit dhe perëndimit të diellit. Është një nga terrenet kodrinore të ndërlidhura.

Ambienti i këtij ishulli është një destinacion ideal për një largim romantik. Ndërsa ngjiteni në majë, mund të shihni shumë vende të tjera gjatë rrugës.

Rental: Hong Kongun jugperëndimor
timings: 12: 00 jam deri në 12: 00

Burimet: enë planetareudhëtim kulture

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *