,

Si është të jetosh në Shqipëri

Të jetosh në Shqipëri për të huajt është një luks, një paqe apo një mrekulli, por jo për mua. Shqiptarët nuk kanë një histori triumfi dhe mposhtjeje popujsh; nuk kanë histori superfuqish. Megjithatë, ata kanë një histori ndër më të vjetrat në rajon.

Shqipëria ime, çfarë mund të them për këtë vend? Unë e dua vendin tim, por nuk i dua “aktoret” që na udhëheqin. Mund të them vetëm atë që ndjej dhe shoh çdo ditë për kombin tim, “Shqipëria dhe Shqiponjat”. Në këtë artikull do të flas për anën tjetër të Shqipërisë.

Shqipëria, e vendosur mbi Adriatik nga Italia, është një udhëtim 2-orësh nga çdo vend në Evropë dhe është i aksesueshëm nga ajri, deti dhe tokës.

Gjithashtu, kontrolloni Pse jetoj ende në Shqipëri

Një pasqyrë e historisë së Shqipërisë

Shqipëria ndodhet në Evropën Juglindore, me një histori të pasur dhe komplekse që përfshin mijëra vjet. Nga qytetërimet e lashta te sundimi osman, diktatura komuniste te demokracia moderne, Shqipëria ka pësuar ndryshime të rëndësishme politike, kulturore dhe sociale gjatë gjithë historisë së saj.

Shqipëria ka ruajtur identitetin e saj unik kulturor dhe bukurinë natyrore pavarësisht paqëndrueshmërisë politike dhe betejave ekonomike. Është një perlë e fshehur që ia vlen të eksplorohet për ata që janë të interesuar për historinë, kulturën dhe aventurën.

Të jetosh në Shqipëri mund të jetë një përvojë emocionuese dhe unike. Nga qytetet e lashta dhe tregjet e përjetshme deri te restorantet dhe klubet moderne të natës, vendi ka diçka për të gjithë. Pavarësisht nga e kaluara e saj e turbullt, Shqipëria ofron një atmosferë miqësore dhe mikpritëse dhe është një vend i mrekullueshëm për të eksploruar dhe nisur një jetë të re.

Si është të jetosh në Shqipëri

Të jetosh në Shqipëri për ne shqiptarët është një sfidë. A do të thoni pse? Të gjithë ju që dëshironi të eksploroni Shqipërinë lexoni përmbajtje shumë të bukura për vendin tonë. Ne kemi një vend të bukur; pavarësisht se është e vogël, toka jonë ka eksploruar thesare të pashkelura. Por vetëm për natyrën që na ka dhënë “Nëna Natyrë”. E keni menduar ndonjëherë se si mendojnë shqiptarët? Unë nuk mendoj kështu.

Për Shqipërinë janë shkruar shumë artikuj, si p.sh. në artikull SI ESHTE TE JETOSH SI TURISTE NE SHQIPERI or Living In Albania: Essential Expat Guide 2023 por është thjesht një fasadë e bukur.

Zbulimi i Sekreteve të Shqipërisë

Vendndodhja gjeografike e Shqipërisë nënkupton që të gjithë e vizitojnë atë sepse stinët e saj kryesore janë përgjithësisht pranvera, vera dhe vjeshta. Shumica e qyteteve kanë dimër të moderuar dhe temperatura të ftohta, me stuhi dëbore çdo tre vjet. Nëse ju pëlqen bora, Shqipëria ka disa resorte të bukura malore.

Turistët që vizitojnë Shqipërinë mbeten të kënaqur me ne, si me ushqimin, mikpritjen dhe dashurinë që u japim. Thonë se në Shqipëri çdo gjë është e lirë. Edhe ata të huaj që tani jetojnë në Shqipëri thonë të njëjtën gjë se jeta në Shqipëri është e bukur dhe e lirë. Ne kemi qenë shumë bujarë që nga kohërat e lashta e deri më sot, por a jemi kaq bujarë me veten?

 A është Shqipëria një vend i lirë

Duke qenë se Shqipëria është aktualisht një vend i kërkuar për shkak të kostos së ulët të jetesës, një pyetje e zakonshme është kostoja e jetesës në Shqipëri. Pyetja themelore është nëse fitimi i një rroge në Shqipëri do të mbulonte të gjitha shpenzimet.

Shqipëria ka një pagë minimale të kërkuar nga qeveria dhe çdo punëtor në Shqipëri do të paguhet të paktën 313 dollarë në muaj, me një kompensim maksimal prej 928 dollarë në muaj.

Punëdhënësit në Shqipëri që nuk arrijnë të paguajnë pagën minimale mund të përballen me gjoba nga qeveria shqiptare.

Shqipëria ka çmime të larta dhe paga të pakta, gjë që sjell varfëri masive për shtresën e mesme dhe të ulët dhe renditet e 66-ta ndër vendet me pagën minimale më të ulët në botë.

Në përgjithësi, nëse jeni mësuar me një mënyrë jetese modeste, mund të menaxhoni një muaj në Shqipëri për 600 dollarë, me çmime që në vitin 2023 janë rritur tre herë më shumë se vitin e kaluar. Për të mos thënë se këto 600 dollarë janë për detyrime shtetërore, qira, apo për të rritur një familje mesatare prej 4 anëtarësh.

Si shqiptar është e pamundur. Dua të vazhdoj në shoqërinë e lartë sepse e di shumë mirë që kjo pagë minimale për ta është sa blerja e një palë atlete firmato çdo ditë.

 Fakte rreth kujdesit shëndetësor në Shqipëri.

Sistemi i kujdesit shëndetësor publik ndahet në tre nivele shërbimi: parësor, sekondar dhe terciar. Rreth 413 klinika publike të kujdesit shëndetësor ofrojnë shërbime të kujdesit shëndetësor parësor dhe sekondar, dhe 42 spitale publike ofrojnë shërbime të kujdesit shëndetësor terciar. Kompanitë private ofrojnë praktikisht tërësisht trajtime farmaceutike dhe dentare.

Nën administratën sovjetike, kujdesi shëndetësor ishte i mjaftueshëm. Megjithatë, pas rënies së shtetit Sovjetik, financimi i pamjaftueshëm u nda për funksionimin e spitaleve dhe shërbimeve, duke çuar në një rënie të kujdesit shëndetësor. Gjërat kanë filluar të përmirësohen, por ato mbeten shumë më poshtë standardeve që gjenden në vendet e Evropës Perëndimore, me një shumëllojshmëri të kufizuar pajisjesh dhe teknologjie mjekësore të aksesueshme.

Në spitalet shtetërore të Shqipërisë, pacientët duhet të korruptojnë mjekët për të marrë trajtimin e duhur. Për shkak të kësaj, individët kërkojnë trajtim në spitale private për të marrë kujdesin e duhur. A do të mjaftonte paga jonë minimale për këtë fakt?

A është Shqipëria një vend i përshtatshëm për të jetuar

Shqipëria konsiderohet si një vend i sigurt për të jetuar. Nuk ka rreziqe apo kërcënime të rëndësishme. Mund të përpiqeni të shmangni turmat kudo që është e mundur. Krimi i vogël është i shpeshtë në zonat turistike dhe në vende të tjera të banuara dendur.

Shqipëria ka problem me kriminelët e organizuar, por e vetmja provë që do të shihni janë Ferrari, Lamborghini dhe Bentley që shfaqen në Bllok në Tiranë. Ndaj SHBA e rendit Shqipërinë në nivelin 2, por kjo nuk do të thotë se të gjithë shqiptarët janë kriminelë.

Individët në Shqipëri kryejnë krime kryesisht për t'u hakmarrë ose për të larë hesapet, dhe ata që përmbahen nga përfshirja në aktivitete të paligjshme zakonisht u shpëtojnë pasojave.

Puna në Shqipëri

Gjetja e një pune në Shqipëri për shqiptarët është shumë e vështirë për disa arsye.

E para është që nuk konkurroni kurrë në punë. Ju merrni një punë nëse jepni ryshfet ose keni një mik të fortë. Ligji mbetet i pazbatuar pavarësisht ekzistencës së tij.

E dyta është se kryeministri ka krijuar një portal online për të konkurruar për vende pune dhe nuk e fiton punën me meritë por me korrupsion.

Dhe e fundit është që nuk protestojmë kurrë për ato që përmenda në këtë artikull. Zërat tanë nuk dëgjohen dhe njerëzit kanë frikë se mos pushohen nga qeveria, duke çuar në një përpjekje të dështuar për protestë.

Për të punuar në Shqipëri për shtetasit e huaj që duan të punojnë në Shqipëri duhet të aplikojnë për leje pune. Ato sigurohen nga Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë dhe mund të merret nëpërmjet ambasadës shqiptare të vendit tuaj.

Ju mund të keni të drejtë të filloni të punoni në Shqipëri përmes procedurës së aplikimit. Lexo më shumë mbi Si të gjesh një punë në Tiranë? Ky është një udhëzues i shpejtë për të gjithë, të huaj apo shqiptarë.

Nëse e gjeni veten si unë në këtë artikull, ju lutemi mos ngurroni të komentoni më poshtë.


Burimi: Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë

Diçitura e imazhit të kopertinës më sipër është në Sarandë. Foto nga Juri Gianfrancesco on Shpërthe.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

2 përgjigje për “Si është të jetosh në Shqipëri”

  1. mamaja

    po eshte e vertet. Ky artikull eshte shkruar shume mire, pa ngjyra politike dhe me e bukura eshte kane treguar realitetin e Shqiperise. Bravo.

  2. edra

    Bravo. Nje pershkrim shume i bukur per vend tone 🥰

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *