,

Cili është shampoja më e mirë kundër zbokthit në Indi

Jeni të sëmurë nga zbokthi në flokë dhe ndiheni të vetëdijshëm sa herë që jeni në shoqërinë e të tjerëve? Cili është shampoja më e mirë kundër zbokthit në Indi?

Zbokthi është më i zakonshëm tek ata me lëkurë të yndyrshme ose të thatë, por mund të menaxhohet edhe pa trajtim. Fatmirësisht, ka shumë gjëra që mund të bëjmë për ta mbajtur atë të mos marrë përsipër.

Zbokthi është më i zakonshëm tek ata me lëkurë të yndyrshme ose të thatë, por mund të menaxhohet edhe nëse nuk ka trajtim. Fatmirësisht, ka shumë gjëra që mund të bëjmë për ta mbajtur atë të mos marrë përsipër. Zbokthi është lehtësisht i menaxhueshëm me ndihmën e trajtimeve natyrale në shtëpi dhe ndryshimeve dietike. Një shampo me cilësi të lartë është thelbësore për eliminimin dhe parandalimin e zbokthit.

Nëse doni të dini se cilat shampo kundër zbokthit janë më të mirat dhe avantazhet dhe disavantazhet e tyre, keni ardhur në vendin e duhur. Vazhdo!

Çfarë është zbokthi dhe si e shkakton atë

Derdhja e copave të vogla të lëkurës së thatë nga skalpi i kokës shkakton zbokth. Këto thekon mund të gjenden në flokët tuaj ose në shpatullat tuaja. Zbokthi shpesh shkakton kruajtje në lëkurën e kokës.
Është një çështje e përditshme, por zgjidhja është më e ndërlikuar nga sa duket në fillim. Zbokthi është i vështirë për t'u identifikuar pasi ndan simptomat me dermatitin seborrheik (ekzemë kronike) dhe sëmundje të tjera që krijojnë një lëkurë të kokës.

Zbokthi është një problem i zakonshëm që, nëse neglizhohet, mund të çojë në parehati dhe madje edhe infeksion. Mund të ketë gjithashtu një efekt shkatërrues në vetësigurimin tonë dhe të çojë në ankth të panevojshëm.

Simptomat dhe shenjat e zbokthit

Shenja më e dukshme që dikush ka zbokth janë copat e bardha të lëkurës së vdekur në kokë që bien në flokë. Të Manuali Merck rendit këto si shenja të tjera:

Lëkura ndonjëherë mund të kruhet.

Peshoret që janë të yndyrshme ose të thata në kokë

Në rastet më të këqija, ka gunga të verdhë në të kuqërremtë, me luspa, të ngritura përgjatë vijës së flokëve.

Cili është shampoja më e mirë kundër zbokthit në Indi

Ka shumë trajtime të ndryshme kundër zbokthit në treg dhe ai që zgjidhni do të varet nga situata juaj. Për t'ju ndihmuar të vendosni, ne kemi përpiluar një listë të shampove më të mira për zbokthin në vitin 2023. Këto artikuj do të eliminojnë thekonet tuaja dhe do të riparojnë flokët tuaj, duke i bërë ato të ndjehen të butë, të lëmuar dhe të ushqyer mirë.

Shampo Dove Anti-Dandruff Solutions 340 ml, për burra dhe gra.

Shampo Dove Dandruff Care është një zgjidhje afatgjatë për shqetësimin e zbokthit dhe çdo infeksion bakterial shoqërues të kokës. Përveç kësaj, ajo shton një strukturë të mëndafshtë në flokët tuaj. Vetitë kundër zbokthit të serumit Micro Moisture nuk sakrifikojnë butësinë apo shkëlqimin e flokëve. Përdorimi i rregullt i shampos do të sigurojë përmirësime të përhershme.

Mund të gjeni më shumë në Amazon.

Shampo kundër zbokthit WOW Skin Science

Wow, Skin Science Shampo kundër zbokthit është trajtimi më i mirë i zbokthit që kam përdorur ndonjëherë për flokët tuaj. Nuk ka sulfate ose parabenë në formulë. Infuzioni i tij nga druri i kedrit dhe vaji i pemës së çajit qetëson lëkurën e kokës me kruarje dhe të thatë, duke nxjerrë në pah më të mirën në flokët tuaj.

Kontrollo Amazona

Shampo e jashtëzakonshme argjile L'Oreal Paris

Balta pastron dhe zgjidh flokët tuaj - trajtim i personalizuar për rrënjët e yndyrshme dhe gjatësitë e thata. Shampo e shkëlqyer prej balte i lë flokët të pastër, të lëmuar, me shkëlqim dhe të ushqyer. E gjithë shampoja rutinë e baltës, kondicioneri dhe freskuesi i flokëve jep rezultatet më të mira. Flokë të thatë, takoni shokun tuaj. L'Oréal Paris ka shampo dhe kondicioner për të gjitha llojet dhe shqetësimet e flokëve. Ky shampo është perfekt për hidratimin e flokëve të thatë, kondicionimin e flokëve të lyer ose riparimin e flokëve të dëmtuar!

Për më shumë, shkoni te Amazona.

Shampo kundër zbokthit Cool Mentol Head & Shoulders

Shampo me mentol Cool Head & Shoulders me infuzion me zink pirithione heq zbokthin me shpejtësi duke synuar shkakun themelor dhe duke parandaluar thekonet e kokës. Një nga shamponat më të mira kundër zbokthit për meshkujt në Indi, teknologjia e tij e parfumit të freskët zgjat dhe mentoli ftoh dhe pastron lëkurën e kokës. Përdorimi i përditshëm i shampos është i butë. Vepron në flokë të lyer dhe të trajtuar kimikisht.

Mund të gjeni më shumë në Amazon.

Pema e Çajit Mamaearth

Shampo largon butësisht zbokthin dhe yndyrën duke përdorur përbërës natyralë. Vaji i xhenxhefilit pastron lëkurën e kokës dhe qetëson thatësinë dhe kruajtjen, ndërsa karakteristikat antifungale dhe antibakteriale të vajit të pemës së çajit minimizojnë kruajtjen dhe acarimin. Vitamina E nxit qarkullimin e gjakut, parandalon thyerjen dhe hidraton tërësisht flokët me vetitë e saj antioksiduese. Është i sigurt për të gjitha llojet e flokëve dhe i bërë me përbërës natyralë. Produktet Mamaearth janë të testuara për sigurinë.

Gjeni atë në Amazona

Shampo për mbrojtjen e flokëve VLCC kundër zbokthit

Shampo për mbrojtjen e flokëve VLCC kundër zbokthit zgjidh shpejt problemet e kokës dhe zbokthit. E lirë dhe e qëndrueshme. Vaji i rozmarinës pastron dhe ruan flokët.

Për më shumë, shkoni te Amazona.

Shampo Khadi Mauri Herbal Neem – Kundër rënies së flokëve dhe kundër zbokthit

Komponentët e fuqishëm të pastruesit bimor të flokëve Khadi Natural Neem & Aloe vera kurojnë zbokthin e rëndë dhe lëkurën e kokës, duke e bërë atë shampon më të mirë natyral kundër zbokthit në Indi. Kjo shampo kundër zbokthit heq qelizat e vdekura dhe riparon flokët e dëmtuar për të nxitur zhvillimin e shëndetshëm. Ka një aromë të lehtë bimore.

Kontrollo Amazona

Sa mirë funksionojnë shampotë kundër zbokthit

Meqenëse nuk mund t'u besoni gjithmonë kurave në shtëpi, shamponat kundër zbokthit janë opsioni juaj më i mirë. Produkte si këto synojnë të kurojnë zbokthin dhe të lehtësojnë përgjithmonë simptomat e gjendjes.

Përbërësit e shamponit shkaktojnë zbokth.

Përbërësit me Amonium Lauryl Sulfate ose Sodium Laureth Sulfate (SLES) ju dëmtojnë ju dhe mjedisin. Shmangni produktet SLS, parabenet, PEG, klorur natriumi dhe formaldehid.

Sa shpesh duhet t'i laj flokët

Për zbokthin, lani flokët më rregullisht. Larja e rregullt e flokëve shkatërron vajrat dhe redukton acarimin. Shampo kundër zbokthit dhe kondicioner hidratues funksionojnë më së miri.


Burimet: Pikëpamje, Marrëveshjet Express, Everyday Shëndeti

Imazhi i kopertinës është në Indi. Foto nga Fotografi SKG on Shpërthe.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *