,

Koha më e mirë për të eksploruar dhe vizituar Irakun

Iraku përjeton mot të nxehtë dhe të thatë nga fundi i majit deri në fillim të shtatorit. Temperaturat janë mbi 40 gradë. Rruga juaj më e mirë e arratisjes tani është përmes maleve më të freskëta në veri dhe lindje. Muajt ​​nga nëntori deri në shkurt janë të ftohtë me reshje shiu dhe bore. sidomos në malet e Kurdistanit të Irakut. Kështu, stinët më të mira për të udhëtuar në Irak janë vjeshta dhe pranvera. Marsi, prilli dhe maji sjellin avantazhin e shtuar të luleve të egra. Dhe festimi i marsit të Nevruzit. Fundi i shtatorit deri në fillim të tetorit jep mot ideal për turne.

Koha më e mirë për të eksploruar dhe vizituar Irakun

Iraku përjeton një gamë të gjerë të temperaturave mesatare. Përveç javëve të nxehta të verës, temperatura ju bën të ndiheni mirë pjesën më të madhe të vitit. Kur lagështia është marrë parasysh, vështirë se ekziston rreziku i një stuhie. Më sipër është një listë e javëve me motin më të mirë. Muajt ​​më të nxehtë në Irak janë korriku, gushti dhe më pas qershori nëse planifikoni të udhëtoni atje dhe të eksploroni. Fillimi i gushtit është shpesh stina më e ngrohtë e vitit, me maksimumin e ditës zakonisht mbi 111.5°F (44.2°C). Dhe nivelet më të ulëta gjatë natës vështirë se bien nën 85.2°F (29.6°C).

Përvoja e përgjithshme e udhëtimit në Irak sipas sezonit

Pranvera (Mars deri në Maj)

Kombinimi i temperaturave dhe lagështisë e bën sezonin të ngrohtë. Lartësitë variojnë midis 103.4°F (39.7°C) dhe 69°F (20.6°C), me muajt e mëvonshëm duke parë temperatura shumë më të ngrohta. Të paktën 1 deri në 2 ditë me reshje të konsiderueshme në muaj janë të rrallë për shi. Një nga periudhat më të ngarkuara të vitit për turizmin është pranvera.

Verë (qershor deri në gusht)

Në mes të vitit mbizotëron mot i ngrohtë me temperatura të larta. Me vetëm disa ditë shi në muaj, këta muaj përjetojnë sasinë më të vogël të reshjeve. Muaji i dytë më i madh për turizmin në Irak është nga qershori deri në gusht. Kështu, strehimi dhe akomodimet e tjera mund të jenë pak më të shtrenjta.

Vjeshta (Shtator deri Në Nëntor)

Duke pasur parasysh lagështinë dhe erën, maksimalet ditore në vjeshtë variojnë midis 106.9°F (41.6°C) dhe 67.9°F (19.9°C). E cila do të ndihet e këndshme. Sasitë normale të reshjeve mujore ose borës variojnë nga 0 deri në 2 ditë. Për shkak të motit, turizmi është më i ngadalshëm gjatë këtyre muajve, duke i bërë akomodimet të përballueshme.

Dimër (dhjetor deri në shkurt)

Për vizitorët nga klimat e ngrohta, moti në Irak këtë muaj është shumë i ftohtë për të qenë shumë i këndshëm. Temperatura tipike tani vit varion nga 69°F (20.6°C) në 56.2°F (13.4°C). Ajo në mënyrë tipike bie pak borë ose shi, ose dy herë në muaj. Për më tepër, turizmi është disi i ulët gjatë kësaj periudhe të vitit. Ky është një përshkrim i përmbledhur i kohës ideale për të udhëtuar dhe eksploruar Irakun.

 

Moti mujor në Irak

MuajE Lartë / E Ulët (° C)Shi
Janar18 ° / 7 °Ditë 3
Shkurt20 ° / 8 °Ditë 1
Mars25 ° / 13 °Ditë 4
prill30 ° / 17 °Ditë 0
Maj38 ° / 23 °Ditë 0
Qershor44 ° / 29 °Ditë 0
Korrik44 ° / 29 °Ditë 0
Gusht45 ° / 30 °Ditë 0
Shtator41 ° / 25 °Ditë 0
Tetor35 ° / 22 °Ditë 1
Nëntor26 ° / 13 °Ditë 1
Dhjetor20 ° / 10 °Ditë 2

Çfarë duhet të kem parasysh kur planifikoj të vizitoj Irakun?

 
Iraku ka pasur shumë luftëra dhe konflikte, dhe situata e tij politike është e paparashikueshme për momentin. Për më tepër, prania e ISIS-it ngre shqetësime për sigurinë (Shteti Islamik). Gjithmonë duhet të lexoni këshillat më të fundit të udhëtimit përpara se të niseni për në Irak. Ju do të jeni në gjendje të planifikoni dhe zvogëloni rreziqet në këtë mënyrë.
Ka disa gjëra për të cilat duhet të keni parasysh përpara se të vizitoni Irakun:
  • Është thelbësore të jemi të vetëdijshëm për rreziqet e përfshira në udhëtim duke pasur parasysh natyrën e paqëndrueshme të situatës në Irak.
  • Vizitorët duhet të respektojnë zakonet dhe traditat lokale pasi Iraku është një komb mysliman.
  • Për më tepër, udhëtarët duhet te jesh i paralajmeruar kjo për shkak të ekonomisë së lëkundur të Irakut. Shërbimet bazë si energjia elektrike dhe uji i rrjedhshëm mund të mos jenë gjithmonë të disponueshme.

Çfarë duhet të qëndroj larg në Irak?

Disa gjëra duhet të shmangen në Irak:

  • Vizita e rajoneve që konsiderohen si të pasigurta ose të paqëndrueshme.
  • Të aktruarit në publik ose të veshësh veshje ekspozuese.
  • Mbajtja e shumave të konsiderueshme të parave ose sendeve të çmuara rreth jush.
  • Të jesh i bie në sy ose të shfaqësh para në publik.
  • Bëni fotografi të ushtarëve ose infrastrukturës delikate.

Pse të mos udhëtoni në Irak?

Ju duhet të shmangni shkuarjen në Irak për shumë arsye. Së pari, është një shumë vend i rrezikshëm. Sulmet nga terroristët, rrëmbimet dhe krimet e tjera të dhunshme janë jashtëzakonisht e mundshme. Ka shumë pak shërbime jetike të aksesueshme dhe infrastruktura është e pamjaftueshme. Vendi i Irakut është ende duke u rindërtuar pas viteve të grindjeve dhe nuk është as i qëndrueshëm dhe as i sigurt për t'u vizituar.

Burimi: https://championtraveler.com