,

Koha më e mirë për të shkuar në Nigeri

Nigerinë mund ta vizitoni gjatë muajve nëntor-janar, kur ajo freskohet pas shirave dhe përgatitet për sezonin festiv në vapën tropikale. Nëse është e mundur, duhet të shmangni udhëtimet gjatë sezonit të shirave. Në Nigeri, qershori shënon fillimin e sezonit të shirave.

Nigeria është një vend i madh dhe për këtë arsye klima ndryshon shumë në varësi të gjerësisë gjeografike dhe lartësisë.

Koha më e mirë për të shkuar në Nigeri

Le të futemi thellë në çdo sezon/muaj të Nigerisë për të pasur një ide të drejtë për kohën më të mirë për të udhëtuar në Nigeri.

Janar

Sezoni i Harmattan (i thatë) fillon zyrtarisht në janar. Temperatura është pak e ftohtë në mëngjes herët dhe gjatë natës, por mund të jetë e nxehtë dhe me pluhur gjatë gjithë ditës. Vizitorët duhet të mbajnë syze dielli dhe të mbajnë një triko.

nigeria dimri jan

Temperatura mesatare është 20 C në Nigeri gjatë muajit janar.

Shkurt

Në shkurt, Jos Plateau, një shtet në Nigerinë veriore, është një vend fantastik për t'u eksploruar. Është e ngrohtë dhe e thatë, kështu që ndërsa jeni atje, bëni një vizitë në Shere Hills, një koleksion kodrash dhe formacionesh shkëmbore vetëm disa kilometra në lindje të Jos. Ju mund të shihni të gjithë qytetin nga kjo pikë e favorshme.

Shere Hills nigeri

Temperatura mesatare është 31.1 C në Nigeri gjatë muajit shkurt.

Mars

Ky është kulmi i sezonit të thatë, kështu që vizitorët duhet të veshin rroba të lehta dhe të marrin shishe me ujë kudo që shkojnë. Duhet të mbani me vete krem ​​kundër diellit për të shmangur djegiet nga nxehtësia.

Temperatura mesatare është 28.1 C në Nigeri gjatë këtij muaji.

prill

Tuk-Ham

Çdo pushim të Pashkëve, festivali Tuk-Ham zhvillohet në Kwoi, zona e qeverisjes vendore Jaba të shtetit Kaduna. Festivali nderon popullin Ham, të cilët janë kujdestarët e kokave të famshme terrakote Nok, të cilat janë datuar me radio karbon në 900 para Krishtit.

Në këtë aktivitet, mbi 30 trupa vallëzimi performojnë pranë një ekspozite të kokave terrakote Nok dhe veprave të tjera të artit të Hamit. Ky festival, i cili filloi rreth 40 vjet më parë, tërheq vizitorë nga e gjithë bota. Moti në Kwoi është i këndshëm gjatë gjithë vitit, madje edhe gjatë sezonit të nxehtë, qielli është vetëm pjesërisht me re. Sezoni i thatë, i cili zgjat nga nëntori deri në prill, është koha më e mirë për t'u vizituar.

Temperatura mesatare është 24 C në Nigeri gjatë këtij muaji.

Maj

Sezoni i thatë përfundon këtë muaj, pikërisht kur fillojnë të bien shirat vjetorë. Ju mund të provoni mangot e shitura në të gjithë shtetin - Benue ka disa nga mangot më të lëngshme të vendit.
Temperatura mesatare është 24 C në Nigeri gjatë këtij muaji.

Qershor

Ujëvarat Ohum

Mesatarja e reshjeve ështëDitë 14 në Nigeri gjatë këtij muaji.

Temperatura mesatare është 31 C në Nigeri gjatë këtij muaji.

Korrik

Varri i Usman dan Fodios, Sulltanit të parë të Sokotos, ndodhet në shtetin Sokoto në veri. Ai ishte themeluesi i Kalifatit Sokoto dhe udhëheqësi i xhihadit të Luftës Fulani, i cili zgjati nga viti 1804 deri në 1808. Ai jetoi nga viti 1754 deri në 1817. Përveç arabishtes, Fulfulde-së dhe Hausa-s, ai kompozoi mbi 480 poezi.

Shumë personalitete të rëndësishme nga historia e Kalifatit Sokoto raportohet se janë varrosur në varrin e tij. Gratë nuk lejohen të hyjnë në varr, por u lejohet ta vëzhgojnë atë nga jashtë dritares. Varri i Dan Fodio është në një dhomë modeste me një leckë të zezë të mbështjellë mbi të.

Mesatarja e reshjeve ështëDitë 16 në Nigeri gjatë këtij muaji.

Temperatura mesatare është 30 C në Nigeri gjatë këtij muaji.

Gusht

Në gusht, ju mund të shkoni në Durbar në shtetin Kano. Durbar është një ceremoni myslimane në të cilën emiri dhe nënshtetasit e tij kalërojnë qytetin me shkëlqimin e plotë mbretëror. Durbar mund të vërehet edhe në vende të tjera të Nigerisë veriore, si Zaria dhe Katsina në shtetin Kaduna. Në një ditë më pak të gëzueshme, udhëtarët mund të mësojnë për historinë e Kano-s duke vizituar muret e vjetra të qytetit Kano, të cilat u ndërtuan në shekullin e 14-të për të mbrojtur qytetin dhe banorët e tij nga sulmet e armikut.

Mesatarja e reshjeve ështëDitë 14 në Nigeri gjatë këtij muaji.

Temperatura mesatare është 29 C në Nigeri gjatë këtij muaji.

Shtator

Zuma Rock, atraksioni më i famshëm turistik në Niger State, Nigeri, vizitohet më së miri rreth shtatorit. Monumenti është i mbështjellë me një sërë legjendash. Mendohet, për shembull, se shkëmbi merrte forma njerëzore në periudha të ndryshme. Legjenda të tjera, sipas banorëve të Sulejës, komuniteti ku ndodhet shkëmbi, pohojnë se nëse shkëmbi do të thyhej, Abuja dhe Niger State do të vërshonin. Shkëmbi Zuma ngrihet në një lartësi mbi 600 metra (2,000 këmbë) mbi terrenin përreth.

Mesatarja e reshjeve ështëDitë 10 në Nigeri gjatë këtij muaji.

Temperatura mesatare është 28 C në Nigeri gjatë këtij muaji.

Tetor

Reshjet mesatare janë Festivali i Librit Ake do të kënaqë entuziastët e librit. Disa diskutime në panel, ekspozita arti dhe shfaqje filmash janë pjesë e ngjarjes. Çdo tetor, festivali zhvillohet në një vend tjetër. Festivali u organizua në Lagos, Nigeri në vitin 2018. Koha më e mirë për të vizituar plazhin në Lagos është rreth tetorit.Ditë 11 në Nigeri gjatë këtij muaji.

Temperatura mesatare është 30.4 C në Nigeri gjatë këtij muaji.

Nëntor

Yankari lojë rezervë

Sezoni Harmattan fillon në nëntor, që do të thotë se ditët do të fillojnë të ftohen. Rezerva e Lojërave Yankari në shtetin Bauchi është e hapur gjatë gjithë vitit, por nëntori është një kohë veçanërisht e mirë për të shkuar. Rezerva, e cila u krijua në 1956, është një park i madh kafshësh me burime të shumta natyrore me ujë të ngrohtë. Ka shumë kafshë të egra, dhe kjo është mënyra më e afërt që vizitorët mund të arrijnë në një safari nigerian.

Mesatarja e reshjeve është Ditë 0 në Nigeri gjatë këtij muaji.

Temperatura mesatare është 28 C në Nigeri gjatë këtij muaji.

Dhjetor

Karnavali Calabar

Karnavalet Calabar në Nigerinë jugore është vendi më i mirë për të qenë në dhjetor. Është festa më e madhe në rrugë në Afrikë dhe ka organizuar akte si Kool & Gang. Rezervimet e hoteleve duhet të organizohen disa javë përpara. Nëse nuk doni të shkoni në një karnaval të zhurmshëm, mund të shkoni në Obudu Cattle Ranch, e cila ka një udhëtim me teleferik dhe një vendkalim me tendë përveç pamjeve të bukura.

Mesatarja e reshjeve është Ditë 3 në Nigeri gjatë këtij muaji.

Temperatura mesatare është 21 C në Nigeri gjatë këtij muaji.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *