, ,

Pse jetoj ende në Shqipëri

Pyes veten pse jetoj ende në Shqipëri. Kur kam shkruar për si është të jetosh në Shqipëri, pata rastin të eksploroja një pjesë të saj.

Kombi i vogël ballkanik i Shqipërisë ka një histori të pasur dhe kulturë të veçantë. Edhe pse Shqipëria është e bukur dhe miqësore, shumë shqiptarë lëvizin për mundësi më të mira jashtë shtetit. Por unë jam ende këtu.

Megjithatë, disa ende zgjedhin të qëndrojnë dhe e quajnë Shqipërinë shtëpinë e tyre. Në këtë artikull, jam i emocionuar të thellohem se përse disa prej nesh, përfshirë edhe veten time, zgjedhim ta quajmë Shqipërinë shtëpinë tonë pavarësisht sfidave dhe kufizimeve të saj.

Arsyet për të jetuar

Do të doja të ndaja me ju arsyet pse vazhdoj të jetoj në Shqipëri. Por së pari, le të hedhim një vështrim në atë që autori ynë i talentuar, Arben Duka, ka shkruar:

“Përhapur pa fund e fillim,

Si zogjtë e korbit në botë,

Mallkuar qoftë vendi im,

Nuk na mban as me bukë.”

Pas këtyre fjalëve të Arbenit jam akoma këtu!

Pse jetoj ende në Shqipëri

Askush nuk më ka hapur dyert për të ikur.

Unë kam familjen time këtu, përfshirë nënën time dhe i qaj kur jam i mërzitur.

Këtu shijoj ushqimin tim tradicional.

Unë i njoh të gjitha kafenetë lokale dhe tarifat e tyre, dhe pi kafe kudo që zgjedh.

Jemi me fat që kemi dete të bukur, male madhështore, natyrë të lë pa frymë dhe shumë ditë me diell.

Unë flas gjuhën time kudo.

Këtu, nuk ndihem vetëm.

Edhe kur të më mbarojnë paratë apo ndonjë pjatë supë për darkë, do të pyes miqtë e mi.

Shkoj në spital pa paguar asnjë faturë kur jam i sëmurë.

Sepse kam një punë që më pëlqen gjithmonë.

Nuk kam nevojë për punë të nivelit të ulët, sepse shkolla ia vlente.

Nuk kam pse të shqetësohem se ku do ta lë fëmijën tim, sepse e di që gjyshërit do të jenë të lumtur të ndihmojnë.

Unë nuk kam frikë të kërkoj atë që është e drejtë dhe askush nuk është aq i guximshëm sa të më mohojë.

Nuk kam frikë të dal natën sepse të gjithë më njohin.

Dua më shumë

Sepse shkalla e krimit këtu nuk është si SHBA.

Edhe pse rroga ime është e ulët, mund të fle pa u shqetësuar për ditën tjetër. Një derë do të jetë e hapur për mua.

Këtu mund të kërkoj ndihmë pa asnjë ndryshim.

Kur një nga miqtë e mi e sheh fëmijën tim në telashe, do të më thotë.

Ngacmimi nuk është shumë i dukshëm.

Edhe burokracia mund të thyhet duke përdorur një mik.

Mund të blej gjëra pa para dhe t'i paguaj të nesërmen ose muajin.

Unë e festoj allën shqiptare në dasma, ditëlindje dhe evente të tjera.

Njerëzit që nuk janë mirënjohës shpesh kthehen dhe luten.

Nuk më vjen turp kur pyes gjithmonë për diçka që nuk e di dhe që dua ta mësoj.

Pavarësisht të gjitha arsyeve që përmenda, ka diçka të veçantë në këtë vend që më mban të rrënjosur dhe krenar që jam shqiptar.

Lexo më shumë: Si është të jetosh në Shqipëri?


Foto nga Ose Kolleshi on Unsplash.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *