,

Si të gjeni një punë në Kazakistan

Për të gjetur një punë në Kazakistan, mund të filloni me hh. kz Enbek. Të gjithë ata që duan të gjejnë punë në Kazakistan duhet të kërkojnë punë në Kazakistan. Ju mund të kërkoni agjenci rekrutimi në Kazakistan. Dhe mund të kërkoni punë në grupet e Facebook në Kazakistan.

Pasi të gjeni një punë, mund t'ju duhet një leje pune. Ju mund ta bëni këtë nga jashtë ose në Kazakistan. Qytetarët dhe banorët e Kazakistanit nuk kanë nevojë për leje pune për të gjetur një punë. Në shumicën e rasteve, çdo kombësi tjetër dëshiron të aplikojë për një leje pune për të punuar me dokumente të rregullta. Ju mund ta bëni këtë së bashku me punëdhënësin tuaj të ri ose agjencinë e punësimit. Ose mund të gjeni një skemë për vizë pune për të ardhur në Kazakistan pa një ofertë pune. Lexoni më shumë më poshtë se si të gjeni një punë në Kazakistan.

Të gjitha faqet e internetit të lidhura në këtë artikull janë në Rusisht dhe Anglisht. Përdorni Google Translate ose ndonjë aplikacion tjetër përkthimi nëse keni nevojë.

Së pari, gjeni një punë dhe më pas do të shqetësoheni për një leje pune nëse ju nevojitet.

Si të gjeni një punë në Kazakistan

Ju mund të gjeni një punë në Kazakistan duke kërkuar në internet për mundësi pune në Kazakistan. Ju mund të gjeni një punë ose në një kompani ose një agjenci rekrutimi.

Qytetarët dhe banorët e Kazakistanit nuk kanë nevojë për leje pune për të gjetur një punë. Në shumicën e rasteve, çdo kombësi tjetër dëshiron të aplikojë për një leje pune për të punuar me dokumente të rregullta.

Faqet e internetit të punës në Kazakistan

Për të gjetur një punë, provoni të përdorni motorët e kërkimit si Baidu, Google, Naver, Sogouose Yandex. Për shembull, përpiquni të kërkoni "Inxhinier Nafte" ose "Mësues në Almaty" dhe mos qëndroni vetëm në faqet e para të rezultateve.

Provoni uebsajte të ndryshme pune derisa të gjeni atë që kërkoni. Mund të kërkoni gjithashtu organizata me vende pune, si "Menaxheri i Sigurisë" ose "Shtëpiatare në Astana".

Shumë faqe interneti pune mund t'ju ndihmojnë të gjeni punë në Kazakistan. Disa prej tyre janë të fokusuara në profesione dhe industri specifike.

Kërkoni për një punë në këto faqe interneti të njohura të punës më poshtë:

hh.kz

Olx.kz

Enbek

Layboard.com

Qyzmet.kz

Linkedin

Jooble

Zarplata.kz

JobLab.kz

Superpune

Grupet e Facebook dhe media të tjera sociale për të gjetur një punë në Kazakistan

Grupet në Facebook ju ndihmon të lidheni me njerëz për punë në Kazakistan. I gjeta këto grupe duke folur për punë në Kazakistan. Mund të kërkoni më shumë.

РАБОТА И РЕКЛАМА В КАЗАХСТАНЕ

Работа në Kazahstane

Работа вакансии në Алматы dhe Казахстан

Работа në Астане

Puna në Astane | Вакансии Астаны

Работа АТЫРАУ | Vakansia | Usluga | Rezime |

Agjencitë e rekrutimit në Kazakistan

Google Maps, Hartat Baidu, Naver Maps, 2gis, ose çdo aplikacion tjetër harte mund t'ju ndihmojë të gjeni punëdhënës pranë jush ose jashtë vendit.

Ju mund të kërkoni një agjenci rekrutimi që mund t'ju ndihmojë. Ju mund të shkruani "agjenci rekrutimi pranë Almaty" në Google Maps ose në ndonjë aplikacion tjetër hartash. Aty mund të gjeni një listë të agjencive përkatëse me të cilat mund të kontaktoni. Ju mund të kërkoni në zonën tuaj për agjencitë lokale të rekrutimit nëse nuk jeni në Kazakistan. Ata mund t'ju ndihmojnë të gjeni një punë në Kazakistan.


Kini parasysh se nuk duhet të paguani një agjenci kur ata gjejnë një punë për ju. Pra, kini kujdes kur një agjenci ju kërkon para.

Kërkoni rreth jush për punë në Kazakistan.

Për të gjetur një punë në Kazakistan, flisni me çdo person që mund të ketë udhëtuar ose punuar në Kazakistan. Do të shihni që disa nga miqtë ose familja juaj njohin dikë që t'ju ndihmojë. Pyetni përreth dhe gjeni mundësi midis kontakteve tuaja.

Më poshtë është, për shembull, një kërkim në Google Maps për "Fabrika afër Astanës".

Ecni kudo për punë të mundshme në Kazakistan

Nëse jeni diku në Kazakistan, mund të eksploroni zonën dhe të shihni se çfarë mundësish pune ka rreth jush. Ju mund të kërkoni organizata dhe biznese rreth jush dhe t'i vizitoni ato. Për shembull, më poshtë është një kërkim në Google Maps për "tregun pranë Aktobe". Ju mund t'i shihni këto vende për të kërkuar mundësi pune.

Kërkoni për skema punësimi

Ju mund të aplikoni për një skemë punësimi ose një program mbështetës punësimi për t'ju ndihmuar të gjeni një punë. Këto programe mund të jenë lokale ose kombëtare. Ato mund të jenë të hapura vetëm për banorët meksikanë, por mund të jenë të disponueshme edhe për të huajt. Mund të kërkoni për "Skema e punësimit në Kazakistan" ose "Programi i punësimit në Kazakistan". Ju mund të kërkoni për skema punësimi në qeverinë tuaj lokale ose ambasadë.

Aftësi të tregtueshme

Pra, doni të punoni në Kazakistan? Kjo është e mrekullueshme! Vendi po lulëzon dhe ka shumë mundësi në industri të ndryshme.

Por përpara se të aplikoni për punë, duhet të keni vizën dhe lejen e duhur të punës. Punëdhënësi juaj zakonisht do t'ju ndihmojë me këtë, por është më mirë të punoni tashmë për një kompani shumëkombëshe si PWC ose Chevron.

Pasi të keni kujdesur për këtë, është koha të filloni të lustroni CV-në tuaj dhe të përmirësoni aftësitë tuaja. Aftësitë e tregtueshme në Kazakistan përfshijnë financat, minierat, inxhinierinë dhe industrinë e naftës. Nëse keni përvojë në ndonjë nga këto fusha, me siguri do të gjeni një punë që është e përsosur për ju.

Pyetjet më të shpeshta

Këtu janë disa nga pyetjet më të shpeshta në lidhje me gjetjen e një pune në Kazakistan.

Q: Si janë perspektivat e punës në Kazakistan?

A: Tregu i punës në Kazakistan po rritet dhe ka shumë mundësi për të huajt që kërkojnë punë.

Q: Cilat janë punët më të zakonshme në Kazakistan?

A: Punët më të zakonshme në Kazakistan janë në industrinë e naftës dhe gazit, inxhinierinë dhe mësimdhënien e anglishtes.

Q: Cili është diapazoni i pagave për punë në Kazakistan?

A: Pagat në Kazakistan ndryshojnë në varësi të pozicionit dhe kompanisë, por ato në përgjithësi variojnë nga 145,680 KZT në 471,998 KZT në muaj.

Q: Sa është kostoja e jetesës në Kazakistan?

A: Kostoja e jetesës në Kazakistan është relativisht e ulët, veçanërisht në krahasim me vendet e tjera të Azisë Qendrore. Mund të prisni të paguani rreth 873,806 KZT në muaj për një familje me katër anëtarë pa qira dhe për një person të vetëm mund të paguani 242,201 KZT në muaj pa qira.


Burimet:  SimilarWeb 

Foto e kopertinës nga Ondrej Bocek on Unsplash.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

13 përgjigje për "Si të gjesh një punë në Kazakistan"

 1. Rashed Mosharof

  আমি কাজাখস্তান যেতে চাই

 2. Un dua te punoj si sigurim ne Kazakistan

 3. asalomu alejkum men qoʻziqorindan ishlamoqchi man ish kerak

 4. Samir

  Azerbajxhani NAXCIVAN

 5. salam mən qazaxstan kostanay seherinde qalıram burda iş axtarıram

 6. otabek

  menga ish kerak

 7. kjo është e disponueshme në mënyrë të drejtpërdrejtë për të gjithë ju

 8. Rubel ahmad

  Unë jam i interesuar të shkoj në Kazakistan

 9. কাজাখস্তানে কত টাকা সেলারি এবং কত বা য় বাংলাদেশ থেকে কি ভিসা হয়ে থাকে

 10. কাজ করতে কত টাকা সেলারি এবং কত বছর সেলারি এবং কত বছর স্ বাংলাদেশ থেকে কি ভিসা

 11. মোহাম্মদ সোহেল রানা খান

  আমি C9 ভিসা নিয়ে গেলে কাজ করতে পারব

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *