,

Si të gjeni një punë në Oman?

Omani njihet zyrtarisht si Sulltanata e Omanit. Stateshtë shteti më i vjetër i pavarur në botën arabe. Gjeografikisht ajo është e vendosur në një vend shumë interesant i cili është në grykën e Gjiri Persik. Për ish-pats, është një vend i përshtatshëm për të punuar dhe jetuar pasi ndan një kufi me Emiratet e Bashkuara Arabe, Saudia Arabia dhe Yamen. Omani ka ndryshuar më së shumti në botë për sa i përket rritjes gjatë 40 viteve të fundit. Turizmi dhe tregtia e peshkut, hurmave dhe produkteve të tjera bujqësore përbëjnë një pjesë të madhe të ekonomisë. Omani ka një ekonomi me të ardhura të larta dhe sipas Index Peace Global, renditet si vendi i 69-të më paqësor në botë.

Nëse jeni të aftë, atëherë Omani ka shumë mundësi për ju pasi vendi po rritet me shpejtësi. Prandaj, ekziston një nevojë për punë të kualifikuar në Oman. Ju lutemi vini re se si ish-pat nuk mund të punoni për vizat e vizitorëve në Oman.

Në rast se keni një ofertë pune nga një organizatë Omani, atëherë ata zakonisht do t'ju ndihmojnë me zhvendosjen tuaj, kërkesat për vizë dhe akomodimin. Crucshtë e rëndësishme të kontrolloni dy herë këtë informacion përpara se të bëni lëvizjen tuaj.

Si të gjeni një punë në Oman?

Rritja e vazhdueshme e Omanit kërkon punësimin e punëtorëve të huaj profesionistë në fusha të ndryshme. Ndërtimi, mësimdhënia, kujdesi shëndetësor dhe industria e naftës dhe gazit natyror janë të gjitha vendet e mira për të kërkuar punë. Nëse dëshironi të punoni në Oman, duhet të merrni një ofertë pune para se të shkoni, sepse do të jetë më e vështirë të gjesh punë nëse nuk ke një të tillë. Për gjetjen e një pune mund të merrni ndihmë nga:

 • Agjencitë e rekrutimit 
 • Portalet Online të Punës
 • Networking 
 • Gazetë

Agjencitë e rekrutimit në Oman:

Në Oman, konsulentët ose agjentët e rekrutimit luajnë një rol të rëndësishëm në vendosjen e vendeve të punës në një larmi profesionesh.

Agjencitë e rekrutimit në Oman nganjëherë përdoren për të vendosur mërgimtarë në punë të përkohshme, dhe ato janë veçanërisht të zakonshme midis bashkëshortëve të mërguar që kërkojnë punë me kohë të pjesshme. Agjentët lokalë mund të ndihmojnë të mërguarit që po ndryshojnë vendin e punës brenda Omanit, por meqenëse shumica e të huajve vijnë me bazë të kontratës, këto agjenci zakonisht synojnë shtetasit Omani. Shumica e biznesit të të huajve gjenerohet nga punonjës të cilët po i afrohen fundit të kontratave të tyre të punës, sipas rekrutuesve vendorë dhe agjencive të punësimit.

Konsideroni atë si një flamur të madh të kuq nëse firma rekrutuese ju merr një premium për shërbimet e tyre. Kompanitë e ligjshme kompensohen nga firma rekrutuese, jo nga aplikantët që ata vendosin. Edhe nëse ju gjejnë një punë, shmangni nënshkrimin e kontratave që kërkojnë të paguani një tarifë.

Agjencia e Rekrutimit të Aleancës:

Agjencia e Rekrutimit të Aleancës është një kompani shumëkombëshe punësimi, personeli, shërbimesh njerëzore dhe kompani vendosjeje që shërbejnë kompani, fillestare dhe firma në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Emiratet e Bashkuara Arabe, Mbretëria e Bashkuar dhe India.

Lindja e Mesme Randstad: 

Randstad është udhëheqësi global në industrinë e shërbimeve HR. Duke shërbyer si një partner njerëzor i besuar në botën e sotme të talenteve të drejtuar nga teknologjia, ne i ndihmojmë njerëzit të sigurojnë punë shpërblyese dhe të qëndrojnë të rëndësishëm në botën e punës që ndryshon gjithnjë. Randstad u themelua në vitin 1960 dhe ka selinë në Diemen, Hollandë.

Portalet Online të Punës

Ne kemi siguruar një listë të portaleve të punës në internet që mund të lehtësojnë procesin e gjetjes së punës për ju.

Gjiri:

Websiteshtë faqja në internet më e përdorur për të gjetur punët më të fundit të disponueshme në Lindjen e Mesme në ditët e sotme. Ka një numër të mundësive të punësimit në pothuajse çdo sektor. Ka punë edhe nga punët e shtëpisë. Ju mund të krijoni një CV edhe në këtë sit. Ose, ju mund të lexoni në lidhje me vendet e punës dhe disa këshilla se si të merrni një intervistë.

Tanqeeb Oman:

Tanqeeb.com është motori më i madh i kërkimit të punës në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut (MENA). Ai përpilon listat e punëve nga të gjitha bordet kryesore të punës, bizneset dhe gazetat në një faqe të vetme kërkimi.

Në të vërtetë Omani: 

Në të vërtetë është një faqe interneti ndërkombëtare pune por është gjithashtu një nga vendet më të vizituara të punës në Oman.

Naukrigulf:

Isshtë një nga vendet më të vizituara të punës në Oman, përqendrohet në vendet e punës në Oman, Katar, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini, Arabia Saudite dhe Kuvajti.

Gjiri i talenteve:

GulfTalent është portali kryesor i rekrutimit në Lindjen e Mesme. Shtë burimi kryesor i talenteve vendas dhe ndërkombëtar.

Punët e mençurisë Gjiri:

Një nga faqet më të mira të kërkimit të punës në Gjirin është Wisdomjobsgulf.com. Platformshtë platforma e parë e karrierës e përqendruar në vlerësimet e aftësive që ofrojnë testim falas të aftësive për punëkërkuesit.

Industritë më të mira në Oman për të punuar

Rafineria e naftës dhe gazit, ndërtimi, industria (çimento, çelik, prodhim kimik), janë disa nga industritë kryesore në Oman. Ndërsa rezervat e naftës bien, vendi ka bërë një përpjekje të përbashkët për të diversifikuar ekonominë e tij. Omani ka krijuar stimuj për disa lloje të kompanive për të ngritur dyqane në vend duke krijuar një numër zonash ekonomike të tregtisë së lirë. Bujqësia, blegtoria (deve, dhi dhe dele), turizmi, peshkimi dhe ndërtimi i infrastrukturës janë ndër industritë e tjera.

A mund të punoni me kohë të pjesshme në Oman?

Puna me kohë të pjesshme është në dispozicion në Oman, por meqenëse sigurohet në formën e pozicioneve relativisht të ulëta të kualifikuar (punë në bar, punë themelore të sekretarisë, ngarje dhe shërbime korrierësh), qeveria nuk ka gjasa të lëshojë leje pune ose viza pune për të huajt të cilët kanë arritur vetëm për të kërkuar punë me kohë të pjesshme.

Si është të punosh si grua në Oman?

Omani është i zhytur në traditat tradicionale islamike, që do të thotë se burrat ende shihen si mbajtës të familjes dhe kujdestare, ndërsa gratë shihen si amvise. Nga ana tjetër, punëtorët perëndimorë kanë vepruar si katalizatorë për një kulturë të re të punës së grave.

Gratë arabe kanë punuar historikisht në fusha si mësimdhënia dhe infermieria, por ndërsa më shumë gra të huaja kanë arritur në Oman, mundësitë në menaxhimin e hotelit dhe industrinë e linjave ajrore janë hapur, si dhe fusha tradicionalisht të mbizotëruara nga meshkujt si menaxhimi i biznesit dhe reklamimi.

Gjetja e një pune nuk është një detyrë e lehtë, por nëse i provoni këto gjëra dhe keni aftësi, atëherë mund të merrni një punë me lehtësi. Ju gjithashtu mund të përpiqeni ta bëni rrjetin tuaj të fortë duke u bashkuar Grupet në Facebook dhe lidhja me njerëzit përmes LinkedIn. Nëse jeni një person më i ri, së pari përpiquni të merrni një praktikë sesa një punë.

Nëse jeni duke kërkuar për një vend pune në rajonin e GCC atëherë mund të shikoni:

Si të gjeni një punë në Katar? Një udhëzues i shpejtë për të huajt dhe katatarët. 

Si të gjeni një punë në Bahrein? 

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

13 përgjigje për "Si të gjesh një punë në Oman?"

 1. Eko Agung Witjaksono

  Saya ingin menjadi orang kepercayaan untuk membantu apa saja (asistent ekzekutiv i misalnya sebagai) biznesmen bagi në Oman. Bagaimana cara mencari informasinya?
  Usia saya 58 tahun. Saya person me përvojë dengan berbagi sfond.
  Saya gati dengan Resume / CV. Ada beberapa versi.
  Faleminderit.

  1. আমি ওমানে কাজের ভিসায় জেতে চাই, কি কি কাজ আছে, আর কত টাকা লাগবে লাগবে লাগবে আর আর টাকা টাকা সেলারী ধরবে ধরবে কত ঘন্টা কাজ করব কাজ করব ওভার টাইম আছে আমি গরিব গরিব গরিব ঘড়ের ঘড়ের ঘড়ের ঘড়ের ঘড়ের গরিব গরিব ঘড়ের গরিব গরিব গরিব গরিব গরিব গরিব গরিব ঘড়ের গরিব ঘড়ের গরিব ঘড়ের ঘড়ের ঘড়ের ঘড়ের কি ঘড়ের কি কি কি কি কি কি কি কি কি কি কি আছে কি আছে কি কি কি কি কি কি কি কি কি কি আছে কি আছে আছে আছে আছে কি আছে আছে আছে plotësisht plotësisht plotësisht plotësisht.

 2. Je suis un Jeune ivoirien et je suis interesse a votre structure d'emigrations. Et je cherche a rentre dans ce paguan.

 3. মো:জুয়েল

  আমার এক কাজ দ্রুত দরকার

 4. মোঃবাদল উদ্দিন

  আমি অনেক কাজ জানি কিন্তূ কাজ পাওয়া কিন্তূ কাজ পাওয়া গেছে আমাকে কেউ ছিনে জানে না তাই

 5. আমি কাজ করতে চাই আমি কি কাজ পাবো জানা .

 6. Anonim

  sidee lagu soo booqan karaa oman waxaan joogaa wadanka sacuudi sharcina waan leeyahay

 7. FIROZ KABIR

  ওমানে এমন কোন চাকরি প্রদানকারী সংস্ ?
  যে সংস্থা নিজ খরচে বাংলাদেশ থ্কে যোগ ju ?

 8. Anonim

  আমি কপিচপের কাজ জানি আমার ভিশা পাবলি ার যত দরনের সেনডুস আছে সব সেনডুসের জাাাাাা গলে কল
  দিয়েন

 9. আমি ওমানে কাজের ভিসায় জেতে চাই, কি কি কাজ আছে, আর কত টাকা লাগবে লাগবে লাগবে আর আর টাকা টাকা সেলারী ধরবে ধরবে কত ঘন্টা কাজ করব কাজ করব ওভার টাইম আছে আমি গরিব গরিব গরিব ঘড়ের ঘড়ের ঘড়ের ঘড়ের ঘড়ের গরিব গরিব ঘড়ের গরিব গরিব গরিব গরিব গরিব গরিব গরিব ঘড়ের গরিব ঘড়ের গরিব ঘড়ের ঘড়ের ঘড়ের ঘড়ের কি ঘড়ের কি কি কি কি কি কি কি কি কি কি কি আছে কি আছে কি কি কি কি কি কি কি কি কি কি আছে কি আছে আছে আছে আছে কি আছে আছে আছে plotësisht plotësisht plotësisht plotësisht.

 10. মোহাম্মদ আরিফুল ইসলাম

  ওমান একটি সুন্দর দেশ এদেশের শাসনব্যয ক সুন্দর তবে এদেশের অনেক কোম্পানি ল লে ই।
  যেমন আমার কাজ নাই

  1. সনজয় সূত্র ধর

   আমি এক জন অপিস বয় দিরগ ৮ বছর এই কাজজ কাজে িলাম তাই আমার চাকরিটা দরকার

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *