,

Si të gjeni një punë në Vietnam

Për të gjetur një punë në Vietnam, mund të filloni me Vietnamworks Topcv. vn. Të gjithë ata që duan të gjejnë një punë në Vietnam duhet të kërkojnë një punë në Vietnam. Ju mund të kërkoni agjencitë e rekrutimit në Vietnam. Dhe mund të kërkoni punë në grupet e Facebook në Vietnam.

Pasi të gjeni një punë, mund t'ju duhet një leje pune. Ju mund ta bëni këtë nga jashtë ose në Vietnam. Qytetarët dhe banorët vietnamezë nuk kanë nevojë për leje pune për të gjetur një punë. Në shumicën e rasteve, çdo kombësi tjetër dëshiron të aplikojë për një leje pune për të punuar me dokumente të rregullta. Ju mund ta bëni këtë së bashku me punëdhënësin tuaj të ri ose agjencinë e punësimit. Ose mund të gjeni një skemë për vizë pune për të ardhur në Vietnam pa një ofertë pune. Lexoni më shumë më poshtë se si të gjeni një punë në Vietnam.

Faqet e internetit të lidhura në këtë artikull janë të gjitha në Vietnamisht dhe Anglisht. Nëse keni nevojë, përdorni Google Translate ose ndonjë aplikacion tjetër përkthimi.

Së pari, gjeni një punë dhe më pas do të shqetësoheni për një leje pune nëse ju nevojitet.

Si të gjeni një punë në Vietnam

Ju mund të gjeni një punë në Vietnam duke kërkuar në internet për mundësi pune. Ju mund të gjeni një punë në një kompani ose një agjenci rekrutimi.

Qytetarët dhe banorët vietnamezë nuk kanë nevojë për leje pune për të gjetur një punë. Në shumicën e rasteve, çdo kombësi tjetër dëshiron të aplikojë për një leje pune për të punuar me dokumente të rregullta.

Faqet e internetit të punës në Vietnam

Për të gjetur një punë, provoni të përdorni motorët e kërkimit si Baidu, Google, Naver, Sogouose Yandex. Për shembull, përpiquni të kërkoni "Shofer" ose "Infermiere në qytetin Ho Chi Minh" dhe mos qëndroni vetëm në faqet e para të rezultateve.

Provoni uebsajte të ndryshme pune derisa të gjeni atë që kërkoni. Ju gjithashtu mund të kërkoni organizata me vende pune, si "Inxhinier i Sistemit" ose "Shtëpiatar në Hanoi".

Po ashtu, shiko si për të gjetur një punë në Ho Chi Minh City.

Shumë faqe interneti pune mund t'ju ndihmojnë të gjeni punë në Vietnam. Disa prej tyre janë të fokusuara në profesione dhe industri specifike.

Kërkoni për një punë në këto faqe interneti të njohura të punës më poshtë:

Vietnamworks

Topcv. vn

Tim Viec

JobsGo

Punët e kujdestarit

Me të vërtetë

Linkedin

Vieclam24h

Ndërtues i karrierës. vn

Lidhja e karrierës. vn

Rruga e punës

Posto punë pa pagesë

Careerjet

Grupet e Facebook dhe media të tjera sociale për të gjetur një punë në Vietnam.

Grupet në Facebook ju ndihmon të lidheni me njerëzit për punë në Vietnam. I gjeta këto grupe duke folur për punë në Vietnam. Mund të kërkoni më shumë.

Punë mësimore në Hanoi

VIỆC LÀM THỜI VỤ 24H LƯƠNG LIỀN TP.HCM

Việc Làm 24/7 TPHCM

VIỆC LÀM SÀI GÒN

Việc làm IT Việt Nam

Punë masive në Hanoi

Punë dhe mundësi masive në Hanoi

Mësoni në Vietnam

Agjencitë e rekrutimit në Vietnam

Google Maps, Hartat Baidu, Naver Maps, 2gis, ose çdo aplikacion tjetër harte mund t'ju ndihmojë të gjeni punëdhënës pranë jush ose jashtë vendit.

Ju mund të kërkoni një agjenci rekrutimi që mund t'ju ndihmojë. Ju mund të shkruani "agjenci rekrutimi pranë Hanoi" në Google Maps ose ndonjë aplikacion tjetër hartash. Aty mund të gjeni një listë të agjencive përkatëse me të cilat mund të kontaktoni. Ju mund të kërkoni në zonën tuaj për agjencitë lokale të rekrutimit nëse nuk jeni në Vietnam. Ata mund t'ju ndihmojnë të gjeni një punë në Vietnam.


Kini parasysh se nuk duhet të paguani një agjenci kur ju gjejnë një punë. Prandaj, kini kujdes kur një agjenci kërkon para.

Kërkoni rreth jush për punë në Vietnam.

Për të gjetur një punë në Vietnam, flisni me këdo që mund të ketë udhëtuar ose punuar atje. Do të shihni që disa nga miqtë ose familja juaj njohin dikë që mund t'ju ndihmojë. Pyetni përreth dhe gjeni mundësi midis kontakteve tuaja.

Më poshtë është, për shembull, një kërkim në Google Maps për "Fabrika pranë qytetit Ho Chi Minh".

Ecni kudo për punë të mundshme në Vietnam

Nëse jeni diku në Vietnam, mund të eksploroni zonën dhe të shihni se çfarë mundësish pune ka rreth jush. Ju mund të kërkoni organizata dhe biznese rreth jush dhe t'i vizitoni ato. Për shembull, më poshtë është një kërkim në Google Maps për "tregun pranë Da Nang". Ju mund t'i shihni këto vende për të kërkuar mundësi pune.

Kërkoni për skema punësimi

Ju mund të aplikoni për një skemë punësimi ose një program mbështetës punësimi për t'ju ndihmuar të gjeni një punë. Këto programe mund të jenë lokale ose kombëtare. Ato mund të jenë të hapura vetëm për banorët meksikanë, por mund të jenë të disponueshme edhe për të huajt. Ju mund të kërkoni për "Skema e punësimit në Vietnam" ose "Programi i punësimit në Vietnam". Ju mund të kërkoni për skema punësimi në qeverinë tuaj lokale ose ambasadë.


Burimet:  SimilarWeb 

Foto e kopertinës nga Vince Gx on Shpërthe.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

4 përgjigje për "Si të gjesh një punë në Vietnam"

 1. اريد أن اقوم بتدريس اللغة الإنجليزية

  1. Eneda

   مرحبًا ، شكرًا لك على مراسلتنا.
   في سؤالك الذي تسأله لتعلم اللغة الإنجليزية، لتعلم اللغة الإنجليزية يمكنك البحث في بلدك حيث تعيش لدورات اللغة الإنجليزية أو المدارس. إذا لم يكن لديك أي منها, فيمكنك التعلم عبر الإنتترنت من خلال البحث على Google و دروس اللغة الإنجليزية أو على You Tube.

   Faleminderit

 2. زینب یوسفی

  مرسی از مطالب مفیدتون من XNUMXساله هستم مدرس زبانم با XNUMX سال dëshmi و diplomë و لیسانس،خواستم برای کاریابی و ویزای کاری کمکم

  1. advocacy@alinks.org

   Përshëndetje,

   Bazuar në informacionin që keni dhënë, ju rekomandoj që fillimisht të gjeni punën. Duke qenë se keni përvojë në TEFL dhe mësimdhënie, ju këshilloj të aplikoni në të dy agjencitë dhe drejtpërdrejt me shkollat. Pas një oferte pune, ju mund të zhvendoseni në Vietnam pasi kompania juaj do t'ju ndihmojë me vizën tuaj.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *