,

Si të merrni një vizë turistike në Egjipt?

Për të aplikuar për një vizë turistike në Egjipt, mund të filloni nga Portali elektronik i vizave e-viza i Republikës Arabe të Egjiptit. Ju do të duhet të vizitoni konsullatën tuaj më të afërt të vendit. Kjo eshte nje listën e ambasadave të vendit në botë.

Duke planifikuar përpara dhe duke u siguruar që keni të gjithë dokumentacionin e kërkuar, mund të aplikoni me sukses për një vizë turistike në Egjipt dhe të merrni miratimin. Në këtë artikull, ne synojmë t'ju ofrojmë një pasqyrë të vizave turistike për udhëtarët ndërkombëtarë që vizitojnë vendin, si dhe këshilla se si të paraqisni një aplikim që do të miratohet shpejt.

Për të vizituar Egjiptin, vizitorët duhet të marrin një vizë nga një prej misioneve diplomatike egjiptiane, përveç rasteve kur ata kanë shtetësi në një nga vendet e përjashtuara nga viza ose viza në mbërritje. Për më tepër, është e rëndësishme të theksohet se pasaportat duhet të jenë të vlefshme për të paktën 6 muaj duke filluar nga data e hyrjes në Egjipt.

Si të merrni një vizë turistike në Egjipt?

Egjipti është vendi më mikpritës në Lindjen e Mesme për vizitorët, duke ofruar një gamë të gjerë përvojash unike që kujdesen për të gjitha llojet e udhëtarëve.

Ju mund të merrni një vizë egjiptiane pas mbërritjes në Aeroportin Ndërkombëtar të Kajros ose nëpërmjet zyrtarit Portali elektronik i vizave i qeverisë egjiptiane. Kjo mbulon banorët e Australisë, Zelandës së Re, Bashkimit Evropian, Shteteve të Bashkuara, Kanadasë dhe Rusisë. Një vizë hyrëse e vetme është e vlefshme për 3 muaj nga data e lëshimit dhe i lejon mbajtësit të qëndrojë në Egjipt për 1 muaj.

Qytetarët e vendeve të BE-së, SHBA-së dhe Izraelit (nëpërmjet kalimit kufitar Taba) mund të udhëtojë në vendpushimet specifike egjiptiane pa vizë paraprakisht. Vendpushimet përfshijnë Sharm El Sheikh, Dahab, Nuweiba dhe Taba. Udhëtarët që qëndrojnë në vendpushimet në Egjipt do të marrin një vulë leje hyrjeje pa pagesë pas mbërritjes së tyre, e cila u lejon atyre të qëndrojnë për një maksimum prej 14 ditësh.

Udhëtarët nga të gjitha vendet e tjera mund të marrin një vizë resorti Sinai pas mbërritjes në aeroportet e caktuara si Sharm el-Sheikh, Saint Catherine ose Taba. Kjo vizë është e vlefshme për 15 ditë, me përjashtim të qytetarëve të 81 vende dhe territore specifike. Nëse udhëtarët duan të eksplorojnë zona përtej vendpushimeve të Sinait dhe të vizitojnë pjesë të tjera të Egjiptit, ata duhet të marrin një vizë.

Si të aplikoni për një vizë në internet në Egjipt?

Për të aplikuar për një vizë në internet të Egjiptit, duhet të ndiqni këto hapa:

 • Vizitoni faqen zyrtare të Portali Egjiptian e-Visa.
 • Kliko në "Aplikoni për e-Visa” dhe zgjidhni shtetin tuaj të shtetësisë dhe llojin e vizës që ju nevojitet.
 • Plotësoni formularin e aplikimit me të dhënat tuaja personale dhe të udhëtimit për të aplikuar për vizën në internet të Egjiptit.
 • Ngarko një kopje të skanuar të pasaportës dhe një fotografi të stilit të pasaportës.
 • Paguani tarifën e vizës duke përdorur një kartë krediti ose debiti të vlefshme.
 • Pas dorëzimit të aplikimit tuaj, duhet të prisni që autoritetet të përpunojnë vizën tuaj.

Pasi viza juaj të miratohet, do të merrni një email me një vizë elektronike (e-Visa) të bashkangjitur. Shtypni vizën elektronike dhe ia paraqisni zyrtarit të imigracionit pas mbërritjes në Egjipt.

A mund të marr vizë pas mbërritjes në Egjipt?

Me përjashtim të shtetasve të 81 vende dhe territore, qytetarët e çdo vendi mund të marrin një vizë pas mbërritjes në Egjipt, e vlefshme për 30 ditë, sipas të dhënave të dhëna nga qeveria egjiptiane për IATA.

Belgët, francezët, gjermanët, italianët dhe portugezët mund të hyjnë me letërnjoftim kombëtar. Ata duhet të japin një fotografi pasaporte për t'ia bashkangjitur vizës. Qytetarët malajzianë, sipas IATA, mund të qëndrojë për 15 ditë me vizë në mbërritje.

Nëse jeni shtetas i Turqisë dhe jeni nën moshën 20 vjeç e poshtë, 45 vjeç e lart, ose posedoni një leje qëndrimi që është lëshuar nga Australia, Kanadaja, SHBA-ja ose një shtet anëtar i BE-së, atëherë ju keni të drejtë të merrni një vizë pas mbërritjes.

Qytetarët sudanezë mund të marrin një vizë me të mbërritur lejen e qëndrimit nga Australia, Kanadaja, Shtetet e Bashkuara ose një shtet anëtar i BE-së.

Për qytetarët kinezë, ata mund të marrin një vizë pas mbërritjes duke udhëtuar me një grup të autorizuar turistik të përbërë nga më shumë se 5 anëtarë. Përndryshe, nëse ata kanë dëshmi të një rezervimi hoteli në një hotel me 4-5 yje, para të mjaftueshme në shumë se 2000 USD dhe një biletë vajtje-ardhje, ata gjithashtu mund të marrin një vizë pas mbërritjes.

Udhëtarët që nuk kanë paraqitur më parë për vizë duhet të:

 • Prisni në rreshtin e caktuar për vizë në momentin e mbërritjes së aplikantëve.
 • Plotësoni formularin e aplikimit për vizë dhe dorëzoni dokumentet e kërkuara.
 • Paguani tarifën për vizën në mbërritje duke përdorur para në dorë.
 • Vendosni ngjitësin e vizës së Egjiptit në pasaportën tuaj.

Burimet: Kam përdorur Portali elektronik i vizave elektronike të vizave të Republikës Arabe të Egjiptit, Qendra e Udhëtimit IATA Wikipedia.

Titulli i imazhit të kopertinës më sipër është në Piramidat e Mëdha, Kajro, Egjipt. Foto nga Spenser Davis on Unsplash.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

3 përgjigje për "Si të merrni një vizë turistike në Egjipt?"

 1. Ardiani

  Pershendetje nga Familja Gojani

  Ne jemi kater antar te familjes dhe te gjithe jetojme ne Zvicer kemi pasaporta zvicerane. Edhe pse kemi edhe nanen nga Kosova e cila ka Pasaport te Kosoves. Ne deshirojme te bejme ne fund te Prillit pushime ne Hurganda. Pasi qe nena ka Pasaport te Kosoves spo gjejme asnje menyr per ta shikuar me Vize turistike. A mund te me ndihmoni si mundemi te nje Vize turistike nga Egjipti per nenen time. Cfare duhet te bejme qe edhe ajo te pajiset mie vize dhe te kete te drejte te udhetoj me neve ne pushim.

  Ju Faliminderit per ndihmen tuaj.
  Pershendetje te sinqerta
  A. Gojani

 2. Marijana Pavlovic

  Zelim posetiti Egipat,da lì je potrebno napraviti vizu?

 3. Kleard Muhametaj

  pershendetje do prese bileten per ne egjipte che doja te dija a me duhet vise per ne egjipte Duke qene se jam Nga Albania

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *