,

Si të aplikoni për vizë për Shqipërinë?

Një vend i vendosur në Ballkan, Shqipëria është një vend i famshëm për Alpet e saj shqiptare dhe kështjellat e shkëlqyera. Ka shumë atraksione në vend si Liqeni i Shkodrës, i cili është shtëpia e shumë kafshëve indigjene. Xhamia e Et'hem Beut, ju mundëson të vizitoni këtë monument kulturor të lashtë. Sheshi Skënderbej është për ata që duan të blejnë, ushqim dhe një udhëtim të mrekullueshëm. Edhe pse Muzeu Historik Kombëtar shfaq kulturën dhe historinë shqiptare në mënyrën më të mirë të mundshme. Liqeni i Ohrit është unik në atë që është një nga liqenet më të vjetër në botë dhe është pothuajse 1,000 këmbë i thellë.

Konviktet në formë kërpudhash janë një specialitet shqiptar, prej betoni ndërsa Syri i Kaltër është vendi më i mirë për të shkuar për kënaqësinë e zemrës. Kalaja e Rozafës duket jashtë vendit dhe është vendi i Kalasë veneciane në kodër. Rrënojat e Butrintit janë një tjetër shembull i së kaluarës së pasur të këtij vendi. Arti shqiptar është me famë botërore dhe është i ekspozuar në Muzeun Kombëtar të Arteve të Bukura. Është gjithashtu shtëpia e disa prej arteve të bukura më të bukura në botë. Duke ardhur në procesin e vizave të Shqipërisë, qytetarët e rreth 85 vendeve nuk kanë nevojë për vizë për të udhëtuar drejt Shqipërisë. Qytetarët e këtyre vendeve mund të qëndrojnë deri në 90 ditë pa viza në Shqipëri. Edhe pse disa prej tyre kanë nevojë për vizë të hershme për misionin shqiptar në vendin e tyre.

Si të aplikoni për vizë për Shqipërinë?

Për të aplikuar për vizë për Shqipërinë, duhet të kontaktoni ambasadën ose konsullatën më të afërt në rajonin tuaj. Procesi i vizave mund të varet nga gjëra të ndryshme si vendi nga i cili i përkisni. Ka disa vende, qytetarët e të cilëve nuk kanë nevojë për vizë për të vizituar Shqipërinë. Edhe pse kohëzgjatja e qëndrimit tuaj mund të ndryshojë sipas pasaportës suaj.

 • Formulari i aplikimit për vizë duhet të paraqesë.
 • Një fotografi me madhësi të pasaportës
 • Kjo nuk është më shumë se gjashtë muaj nga data e kërkesës.
 • Fotokopje e një dokumenti të vlefshëm udhëtimi.
 •  Sigurimi shëndetësor në udhëtim
 •  Për fëmijët nën moshën 18 vjeç: një deklaratë që tregon prindin ose kujdestarin ligjor të fëmijës
 • Një ftesë nga nikoqiri.

Llojet e vizave-

Formulari i Vizës “C” -

 • Një vizë afatshkurtër u jepet të huajve që dëshirojnë të bashkohen me Republikën e Shqipërisë.
 • Dhe gjithashtu lejohen të qëndrojnë për kohëzgjatjen më të madhe.
 • Kjo është 90 ditë nga një periudhë prej 180 ditësh, nga data e hyrjes së tyre të parë.
 • Kjo formë e vizës lëshohet me një, dy ose më shumë hyrje.

Viza Lloji “D” -

 • Një vizë afatgjatë u jepet të huajve.
 • Të cilët dëshirojnë të qëndrojnë në Shqipëri për më shumë se 90 ditë.
 • Brenda 180 ditëve dhe gjithashtu për shtetasit e huaj.
 • Kush mund të dëshirojë gjithashtu të marrë një Leje Qëndrimi pas hyrjes në Republikën e Shqipërisë.
 • Kjo formë e vizës jepet në një, dy ose më shumë hyrje.
përjashtohen nga paraqitur vetë in person  at la Shqiptar ambasadë or Konsullata: 
 • diplomatik pasaportë mbajtës; 
 • situatat i lidhur në njerëzimi; 
 • Të rangut të lartë zyrtarët (personalitete), e tyre shoqëruese bashkëshortët,  shoqëruese zyrtar vizita delegacion; 
 • vizitor me mbretëror titull   tjetër Mbretëror Familje Anëtarët on zyrtar vizitat; 
 • Të huajt grupohen në Grupe of turistë; 
 • Të huajt cili kanë i aplikuar për vizë  

E-Visa Albania

Është një autorizim elektronik i printuar në formë elektronike. Kjo vizë gjenerohet me një vulë elektronike dhe i dërgohet me email aplikantit. Ai eliminon kërkesën që aplikanti të paraqitet fizikisht në Përfaqësitë Diplomatike/Konsullore të Republikës së Shqipërisë.

Qeveria e Shqipërisë menaxhon procedurën e aplikimit për e-Visa, e cila mund të plotësohet tërësisht online. Gjatë procedurës së aplikimit për vizë elektronike, mbani parasysh sa vijon:

 • Aplikantët duhet të japin informacion biografik për t'u marrë parasysh.
 • Atyre gjithashtu do t'u bëhen pyetje në lidhje me përshtatshmërinë e tyre për VWP.
 • Personat që kanë shtetësi të dyfishtë duhet të zgjedhin vendin e tyre në bazë të pasaportës që do të përdorin për udhëtime.
 • Fëmijët që nuk kërkojnë ende biletën e tyre për të udhëtuar duhet të marrin Autorizimin e Udhëtimit.

Përjashtim nga viza

Përjashtim nga viza për të vizituar dhe qëndruar në Republikën e Shqipërisë deri në 90 ditë në 180 ditë.

 1. Është e vlefshme për shtetasit e huaj që kanë një vizë të vlefshme Shengen me shumë hyrje. Me përjashtim që viza duhet të jetë përdorur më parë në një nga vendet e Shengenit. Personat me leje qëndrimi të vlefshme në një nga vendet Shengen.
 2. Ai është i vlefshëm për shtetasit e huaj që kanë një vizë të vlefshme me shumë hyrje ose një leje qëndrimi të vlefshme të lëshuar nga SHBA. Mbretëria e Bashkuar ose Irlanda e Veriut me kushtin që viza e lëshuar të përdorej më parë në vendin e lëshuar.
 3. Kur shtetasit e huaj që udhëtojnë me një bashkëshort që është shtetas i BE-së kanë një pasaportë të vlefshme dhe një dokument tjetër (p.sh. një leje qëndrimi) që deklaron statusin e tyre si "anëtar i familjes", ata quhen "anëtarë të familjes".
 4. Të huajt të cilëve u është dhënë një vizë qëndrimi 10-vjeçare nga qeveria e Emirateve të Bashkuara Arabe, janë të vlefshme për të paktën një vit nga data e pranimit.

A kam nevojë për vizë të veçantë për të hyrë në Shqipëri, nëse kam një vizë Shengen?

Jo, nëse vizita juaj është e kufizuar në 90 ditë, nuk do t'ju duhet vizë për të hyrë në vend. Për më tepër, mbajtësit e një vize për Shtetet e Bashkuara ose Mbretërinë e Bashkuar nuk do të kërkojnë një vizë të re.

Cila është koha më e mirë për të aplikuar?

Koha më e mirë për të aplikuar për vizë në Shqipëri është 1-2 muaj përpara datës së udhëtimit tuaj.
Edhe kështu, nëse nuk keni kohë. Ekziston gjithashtu mundësia e menaxhimit të vizës suaj në një bazë më të shpejtë në Ambasadë.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

13 përgjigje për “Si të aplikoni për vizë për Shqipërinë?”

 1. M. Hansen

  Hei. Jeg har gyldig opphold në Spanjë. Trenger jeg da visum për innreise til Albania ? Jeg har norsk pass.

  1. Rakib Hossen

   e interesuar per shqiperine si mund te marr leter oferte pune

   1. Muhamed Othman

    Ji مجھے Albanya ka ے wizے کی nevojë

    1. মোঃরায়হান

     আলবেনিয়া শ্রমিক বিশায় বেতন
     কেমন হবে।
     শ্রমিক বিশায় যেতে কোন প্রাত঍িষ্ঠাান ফিকেট লাগে

   2. Muhamed Othman

    Miں Albanya Janے کا Khuaہshmend

   3. Muhamed Othman

    03014593731 yہ mira واٹس IP nember ہے

 2. Kholida Karamdjanova

  Assalomu alejkum hurmatli,

  Men Albaniya sayohat qilmohchiman lekin vizani qanday qilib olishni bilmadim juda kop viza centrga murojat qildim hech kim bilmas ekan javob uchun oldindan rahmat.!

 3. Nelson Paulo Alvarenga

  preciso de visto por favor me ajuda .

 4. Ju lutem më ndihmoni

 5. Përshëndetje, jam në Afganistan, kam pasur një palestër, por është mbyllur për shkak të ekonomisë. Unë jam një praktikues taekwondo në Afganistan dhe dua të emigroj në një vend të sigurt. Ju lutem bashkëpunoni me mua në këtë fushë.

 6. தெளிவாக விளக்கியுள்ளீர்கள்… நன்றி
  /https://www.scientificjudgment.com

 7. MD KRYESORE UDDIN RASEL

  Ami Albania te restaurant er job visai jete chai.Ami Saudi Arabia te fast food restaurant e job korechi.Ami akjon fast food worker.Ami fast food item banate pari.Ami apliko Korte chai fast food restaurant e Albania te.Plz me ndihmo

 8. SHAFIQUEE UR REHMAN

  Unë jam pakistanez dhe jam shumë i shqetësuar, nuk ka punë këtu, kushtet janë shumë të këqija, kam nevojë për vizë, jam i ngopur këtu, nëse mund të më ndihmoni, ju lutem numri im në whatsapp është 03109519171.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *