,

Si të gjeni një punë në Katar

Për të gjetur një punë në Katar, mund të filloni nga Hukoomi Bayt. Kushdo që dëshiron të gjejë një punë në Katar duhet së pari të kërkojë një punë në Katar. Ju mund të kërkoni agjencitë e rekrutimit në Katar. Dhe mund të kërkoni punë në grupet e Facebook në Katar.

Pasi të gjeni një punë, mund t'ju duhet një leje pune. Ju mund ta bëni këtë nga jashtë ose në Katar. Qytetarët dhe banorët e Katarit nuk kanë nevojë për leje pune për të gjetur një punë. Në shumicën e rasteve, çdo kombësi tjetër dëshiron të aplikojë për një leje pune për të punuar me dokumente të rregullta. Katari është pjesë e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC).

Vende të tjera janë pjesë e GCC. Vendet e GCC kanë një politikë kufijsh të hapur mes tyre; prandaj, çdo qytetar i një vendi GCC mund të punojë në një vend tjetër GCC. Ju mund ta bëni këtë së bashku me punëdhënësin tuaj të ri ose agjencinë e punësimit. Ose mund të gjeni një skemë për vizë pune për të ardhur në Katar pa një ofertë pune. Lexoni më shumë më poshtë se si të gjeni një punë në qytetarët e Katarit.

Shumica e faqeve të internetit dhe aplikacioneve janë në anglisht dhe arabisht. Nëse keni nevojë për një përkthim, përdorni Google Translate ose një shërbim tjetër.

Së pari, gjeni një punë dhe më pas do të shqetësoheni për një leje pune nëse ju nevojitet.

Si të gjeni një punë në Katar

Ju mund të gjeni një punë në Katar duke kërkuar në internet për mundësi pune. Ju mund të gjeni një punë në një kompani ose një agjenci rekrutimi.

Katarit qytetarët dhe banorët nuk kanë nevojë për leje pune për të gjetur punë. Në shumicën e rasteve, çdo kombësi tjetër dëshiron të aplikojë për një leje pune për të punuar me dokumente të rregullta.

Duhet të lexoni sa vijon:

Faqet e internetit të punës në Katar

Shumë faqe interneti pune mund t'ju ndihmojnë të gjeni punë në Katar. Disa fokusohen në profesione dhe industri specifike. Kërkimi i një pune në këto faqe interneti të njohura të punës është një fillim i mirë.

BaiduGoogleNaverSogouYandex, ose ndonjë motor tjetër kërkimi mund të jetë një fillim i mirë për një kërkim pune. Ju mund të kërkoni për një punë që dëshironi. Kjo mund të jetë, për shembull, "Menaxheri i Shitjeve në Doha" ose "Shoferi i dërgesës në Al Rayyan." Përdorni gjuhën që ndiheni më rehat duke folur. Shkoni përtej faqeve të para. Shkoni thellë me kërkimin tuaj. Ju do të merrni një kuptim të menjëhershëm të asaj që është përreth dhe cilat faqe interneti për punë i përshtaten më mirë nevojave tuaja.

Google MapsHartat BaiduNaver Maps2gis, ose çdo aplikacion tjetër harte, mund t'ju ndihmojë të gjeni punëdhënës pranë jush ose jashtë vendit. Kërkoni një organizatë që mund të ketë mundësi pune për ju. Për shembull, kërkoni "Recepsionist në Al Wakrah" ose "Asistent i magazinës në Lusail".

Grupet në Facebook mund të jetë gjithashtu një opsion për të filluar të shihni se çfarë është rreth jush. Ju mund të kërkoni për Grupet në Facebook që flasin për Katarin dhe vendet e punës.

hukoomi

Bayt

naukri.com

edarabia

grykësor

naukrigulf

gjiri i gjetur

duke jetuar katar

grabjobs

qa. me të vërtetë

Grupet në Facebook dhe media të tjera sociale për të gjetur një punë në Katar.

Grupet në Facebook ju ndihmojë të lidheni me njerëzit për punë në Katar. I gjeta këto grupe duke folur për punë në Katar. Mund të kërkoni më shumë.

Shërbyeset e Katarit, kujdestaret e fëmijëve, pastruesit Punë dhe pyetje

Punë në Katar

Përditësimi i Doha, Katar Jobs

Punë në Katar 2023/ vende të lira pune falas

Vendet e lira të punës në Katar

Gjithashtu, kontrolloni Viza për punëkërkues në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Agjensitë e rekrutimit në Katar

Ju mund të kërkoni një agjenci rekrutimi që mund t'ju ndihmojë. Mund të shkruani "agjenci rekrutimi pranë Dohas" në Google Maps ose në ndonjë aplikacion tjetër hartash. Aty mund të gjeni një listë të agjencive përkatëse me të cilat mund të kontaktoni. Ju mund të kërkoni në zonën tuaj për agjencitë lokale të rekrutimit nëse nuk jeni në Katar. Ata mund t'ju ndihmojnë të gjeni një punë në Katar. Lexoni më shumë për të gjetur një agjenci rekrutimi në Katar.


Kini parasysh se nuk duhet të paguani një agjenci kur ata gjejnë një punë për ju. Pra, kini kujdes kur një agjenci ju kërkon para.

Kërkoni rreth jush për punë në Katar

Flisni me çdo person që mund të ketë udhëtuar ose punuar në Katar. Do të shihni që disa nga miqtë ose familja juaj njohin dikë që njeh dikë. Pyetni përreth dhe gjeni mundësi midis kontakteve tuaja.

Për të gjetur një punë në Katar, shikoni gazetat lokale, tabelat e buletinit, radion dhe fjalët e gojës. Radiot dhe gazetat lokale janë burime të mira informacioni rreth vendeve të punës në Katar.

Ju mund të dërgoni email bizneseve dhe kompanive lokale për punë në Katar

Ju mund të kërkoni për kompani dhe biznese lokale në Emiratet e Bashkuara Arabe. Një mjet i thjeshtë për ta bërë këtë është çdo aplikacion harte. Më poshtë është, për shembull, një kërkim në Google Maps për "fabrika afër Al rayyan".

Ecni kudo në Katar për punë të mundshme

Nëse jeni diku në Katar, mund të eksploroni zonën dhe të shihni se çfarë mundësish pune ka rreth jush. Ju mund të kërkoni organizata dhe biznese rreth jush dhe t'i vizitoni ato. Për shembull, më poshtë është një kërkim në Google Maps për "tregun pranë Al Khor". Ju mund t'i shihni këto vende për të kërkuar mundësi pune.

Kërkoni për skema punësimi

Ju mund të aplikoni për një skemë punësimi ose një program mbështetës punësimi për t'ju ndihmuar të gjeni një punë. Këto programe mund të jenë lokale ose kombëtare. Ato mund të jenë të hapura vetëm për banorët e Katarit, por mund të jenë të disponueshme edhe për të huajt. Ju mund të kërkoni për "Skema e punësimit në Katar" ose "Programi i punësimit në Katar". Ju mund të kërkoni për skema punësimi në qeverinë tuaj lokale ose ambasadë.


Burimet: SimilarWeb 

Foto nga Asim Z Kodappana on Unsplash.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

23 përgjigje për "Si të gjesh një punë në Katar"

 1. Waxan ahay gabar soomaaliya oo shaqo doon ah ma igu caafin kartaan shaqo

  1. redaktor@alinks.org

   Përshëndetje Samiira. Waad ku mahadsan tahay faallooyinkaaga. Fadlan iimayl noogu soo dir su'aashaada advocacy@alinks.org por nala soo xiriir, waxaana halkaas kaga jawaabi doonaa maclumaad iyo kaalmo.

 2. Ulukbek

  куручулука жумушка барсам болобу жээ айдочулука

  1. redaktor@alinks.org

   Саламатсызбы Улукбек, komentuariңизге рахмат. Сураныч, advocacy@alinks.org njëlloj të drejtojë электрондук почта аркылуу кайрылыңыз, биз ал жерде маалымат жана жардам мене жооп беребиз.

  1. redaktor@alinks.org

   Përshëndetje Yuldasheva, faleminderit për komentin tuaj. Ju lutemi na dërgoni një email në adresën advocacy@alinks.org me pyetjen tuaj dhe ne mund t'ju japim informacion dhe ndihmë.

  2. assalom menga qatardan ish kerak

   1. بلميلودي سعيد

    العمل في قطر حارس .او اي عمل

   2. بلميلودي سعيد

    العمل في قطر حارس .او اي عمل.الزيادة 1982

 3. Bonjour svp je suis Rahmouni algerienne mon age 50ans jai experiance 25ans siguri Garde et 07 ans managman restauration indienne je veux contrat de travaille et merci

  1. advocacy@alinks.org

   Bonjour, merci pour vos commentaires, nous ne sommes pas une agence de recrutement mais vous pouvez nous contacter à l'addresse advocacy@alinks.org pour plus d'asistance

 4. Bonjour je veux un contrat de travaille

  1. advocacy@alinks.org

   Bonjour, merci pour votre commentaire, veuillez nous contacter à advocacy@alinks.org

 5. Celso Cardoso Lopes

  Boa noite eu só Moçambicano, gostaria de ter uma oportunidade de emprego, Na área de Hotelaria e Turismo,

 6. Sidina

  Sidina
  hola tengo nacionalidad española busco trabajo në Katar.
  hablo Español , Árabe y inglés.
  necesito vuestro ayuda.
  thank you very much

 7. Хусниддин Каюмов

  Essalamu alejkum . Katarga ishga borishda yordam surash . Katarga viza hizmati . ish o'rni . borganidan ishga kirish . . kimlar yordam berishi mumkin . chunki hozir tashqi mehnat amaldorlari ish topib bera olmayotgan bir paytda.

 8. Салом ман аз интернет дар Катар кор ёфтам. Shirkati миёнрав аз ман барои омода кардани виза дар шартнома 650 $ talab kard. 300 $ për të fituar nga 350 $. ман чи кор кунам. оё бовар кардан мумкин аст?

 9. shohjaxon

  ish topib berilar

 10. Adile

  Unë kam nevojë për punë në doha

 11. মো জয়নাল

  আমার

 12. Izty diell

  mencari lowongan kerja di Katar

 13. اريد العمل في اي عمل مع العلم اني متخصص في صناعة ا
  لفرشة زلعصرية

 14. Usmonova Nigora

  katarda ishlashni xoxliyman

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *