, ,

Vendet pa viza për pasaportën e Vietnamit

Kur shtetasit vietnamezë shkojnë jashtë shtetit, atyre mund t'u kërkohet të marrin një vizë.  Që nga viti 2023, Vietnami renditet i 88-ti nga 92 vende në Indeksi i Pasaportave Henley Nga viti i kaluar.

Kjo do të thotë që qytetarët vietnamezë tani mund të udhëtojnë në më shumë vende pa vizë ose vetëm me një vizë elektronike ose vizë në kufi. Në total, ata mund të vizitojnë 55 vende duke përdorur këto opsione.

Nëse keni një pasaportë vietnameze, ju keni akses pa viza ose viza në momentin e mbërritjes në vendet dhe territoret më poshtë

Vendet pa viza për pasaportën e Vietnamit

Që nga marsi 2023, qytetarët e Vietnamit mund të udhëtojnë pa viza në 24 vende dhe territore. Edhe nëse nuk keni nevojë për vizë, ju duhet ende një pasaportë aktuale që është e mirë për të paktën gjashtë muaj pas datës së nisjes.

Këto janë vendet pa viza për qytetarët e Vietnamit:

🇧🇧 Barbados

🇧🇳 Brunei

🇰🇭 Kamboxhia

🇨🇱 Kili

🇨🇰 Ishujt Kuk

🇩🇲 Dominika

🇪🇨 Ekuador

🇭🇹 Haiti

🇮🇩 Indonezia

🇰🇿 Kazakistan

🇰🇬 Kirgistan

🇱🇦 Laos

🇲🇾 Malajzi

🇫🇲 Mikronezi

🇲🇲 Myanmar

🇳🇺 Niue

🇴🇲 Oman

Panamaja

🇵🇭 Filipine

🇸🇬 Singapor

🇱🇰 Sri Lanka

🇻🇨 Shën Vincenti dhe Grenadinet

🇹🇼 Tajvan

🇹🇭 Tajlandë

Nëse keni një kartëvizitë vietnameze APEC, mund të hyni në vendet e mëposhtme pa vizë:

🇧🇳 Brunei

🇨🇱 Kili

🇨🇳 Kinë

🇭🇰 Hong Kong

🇮🇩 Indonezia

🇯🇵 Japoni

🇰🇷 Koreja e Jugut

🇲🇾 Malajzi

🇲🇽 Meksikë

Ze Zelanda e Re

🇵🇬 Papua Guinea e Re

🇵🇪 Peru

🇵🇭 Filipine

🇷🇺 Rusia

🇸🇬 Singapor

🇹🇭 Tajlandë

Cilat vende kanë vizë në mbërritje për në Vietnam

Nëse keni një pasaportë të lëshuar nga Vietnami, mund të vizitoni disa vende pa vizë. Megjithatë, nëse një vizë është e nevojshme për destinacionin tuaj, ju mund të jeni në gjendje ta merrni një të tillë shpejt dhe lehtë në aeroport ose në pikën kufitare duke zgjedhur opsionin "vizë në mbërritje".

Është thelbësore të mbani në mend se tarifat, kohëzgjatja e qëndrimit dhe kërkesat për vizë në mbërritje mund të ndryshojnë në varësi të vendit që po vizitoni.

Mbajtësit e pasaportave të Vietnamit mund të marrin një vizë pas mbërritjes në sa vijon:

🇧🇴 Bolivia

🇧🇮 Burundi

🇨🇻 Cabo Verde

🇰🇲 Komoret

🇬🇼 Guinea-Bissau

🇮🇷 Iran

🇰🇼 Kuvajt

🇲🇬 Madagaskar

🇲🇼 Malavi

🇲🇻 Maldive

🇲🇭 Ishujt Marshall

🇲🇷 Mauritania

🇲🇺 Mauritius

🇲🇿 Mozambik

🇳🇦 Namibia

🇳🇵 Nepal

🇵🇼 Palau

🇷🇼 Ruanda

🇼🇸 Samoa

🇸🇳 Senegal

🇸🇨 Seychelles

🇸🇱 Sierra Leone

🇸🇴 Somali

🇱🇨 Shën Luçia

🇹🇯 Taxhikistan

🇹🇿 Tanzani

🇹🇱 Timor-Leste

🇹🇬 Togo

🇹🇻 Tuvalu

🇿🇲 Zambia

(eTA) Vendet për Qytetarët Vietnamezë

Nëse jeni shtetas i Vietnamit, mund të merrni një Autorizim Elektronik Udhëtimi (eTA) përpara udhëtimit tuaj për të vizituar dy vende: Sri Lanka dhe Tajvani. Ndërkohë, vendet e listuara pranojnë aplikime për viza online nga qytetarët vietnamezë:

🇦🇱 Shqipëri

🇦🇬 Antigua dhe Barbuda

Australi

🇦🇿 Azerbajxhani

🇧🇭 Bahrein

🇧🇯 Benin

🇨🇴 Kolumbi

🇨🇮 Cote d'Ivoire (Bregu i Fildishtë)

🇩🇯 Xhibuti

🇪🇹 Etiopi

Gabon

🇬🇪 Gjeorgji

🇮🇳 Indi

🇱🇸 Lesoto

🇲🇩 Moldavia

🇲🇸 Montserrat

🇳🇫 Ishulli Norfolk

🇴🇲 Oman

🇵🇰 Pakistan

🇵🇬 Papua Guinea e Re

🇶🇦 Katar

🇰🇳 Saint Kitts dhe Nevis

🇸🇹 Sao Tome dhe Principe

🇸🇸 Sudani i Jugut

🇸🇭 Shën Helena

🇸🇷 Surinami

🇦🇪 Emiratet e Bashkuara Arabe

🇺🇿 Uzbekistan

🇿🇼 Zimbabve

A munden qytetarët vietnamezë të hyjnë në Evropë pa vizë

Nëse keni një pasaportë vietnameze dhe planifikoni të udhëtoni në ndonjë vend evropian në Zona Shengen, do t'ju duhet një vizë Shengen. Sidoqoftë, ka përjashtime nga kjo kërkesë për individë të veçantë që banojnë në Vietnam që plotësojnë kriteret e mëposhtme:

Shtetasit e Shengenit me bazë në Vietnam

pa viza shtetas të BE-së vendet anëtare

Ata qytetarë vietnamezë që kanë shtetësi të dyfishtë përfshijnë:

Shtetasit vietnamezë me shtetësi të dyfishtë nga një shtet anëtar Shengen duhet të udhëtojnë duke përdorur pasaportat e tyre evropiane.

Shtetasit vietnamezë me shtetësi të dyfishtë nga një vend me marrëveshje pa viza me Zonën Shengen duhet të përdorin pasaportat e tyre kur udhëtojnë.

Kërkohet një vizë për të hyrë në vendet e ASEAN për qytetarët vietnamezë

Meqenëse Vietnami është nënshkrues i marrëveshjes ASEAN, banorët e tij nuk kanë nevojë për vizë për të vizituar shtetet e tjera anëtare për qëndrime deri në 14 ditë (ose më shumë në disa raste).

Dhjetë vendet e Azisë Juglindore që përbëjnë ASEAN janë si më poshtë:

🇧🇳 Brunei

🇰🇭 Kamboxhia

🇮🇩 Indonezia

🇱🇦 Laos

🇲🇾 Malajzi

🇲🇲 Myanmar

🇵🇭 Filipine

🇸🇬 Singapor

🇹🇭 Tajlandë

🇻🇳 Vietnam

Kërkohet vizë për pasaportën e Vietnamit

Qytetarët e Vietnamit duhet të marrin një vizë përpara se të udhëtojnë në këto vende:

🇦🇫 Afganistan

🇩🇿 Algjeria

🇦🇸 Samoa Amerikane

🇦🇩 Andorra

🇦🇴 Angola

🇦🇮 Anguilla

🇦🇷 Argjentinë

🇦🇲 Armenia

🇦🇼 Aruba

🇦🇹 Austri

🇧🇸 Bahamas

🇧🇩 Bangladesh

🇧🇾 Bjellorusia

🇧🇪 Belgjikë

🇧🇿 Belize

🇧🇲 Bermuda

🇧🇹 Butani

🇧🇶 Bonaire, Shën Eustatius dhe Saba

🇧🇦 Bosnjë dhe Hercegovinë

🇧🇼 Botsvana

Brazili

🇻🇬 Ishujt e Virgjër Britanikë

Bullgaria

🇧🇫 Burkina Faso

🇧🇮 Burundi

🇨🇲 Kamerun

Kanada

🇰🇾 Ishujt Kajman

🇨🇫 Republika e Afrikës Qendrore

Çad

🇨🇳 Kinë

🇨🇬 Kongo

🇨🇩 Kongo (Dem. Rep.)

🇨🇷 Kosta Rika

Kroacia

🇨🇺 Kuba

🇨🇼 Curacao

Qipro

🇨🇿 Republika Çeke

🇩🇰 Danimarka

🇩🇴 Republika Domenikane

🇪🇬 Egjipt

🇸🇻 El Salvador

🇬🇶 Guinea Ekuatoriale

🇪🇷 Eritrea

Estonia

🇸🇿 Eswatini

🇫🇰 Ishujt Falkland

🇫🇴 Ishujt Faroe

🇫🇯 Fixhi

🇫🇮 Finlanda

Franca

🇬🇫 Guiana Franceze

🇵🇫 Polinezia Franceze

🇬🇵 Inditë Perëndimore Franceze

🇬🇲 Gambia

🇩🇪 Gjermani

🇬🇭 Gana

🇬🇮 Gjibraltar

Greqia

🇬🇱 Grenlandë

🇬🇩 Grenada

🇬🇺 Guam

🇬🇹 Guatemala

🇬🇳 Guinea

🇬🇾 Guajana

🇭🇳 Honduras

🇭🇰 Hong Kong

🇭🇺 Hungari

🇮🇸 Islanda

🇮🇶 Iraku

🇮🇪 Irlandë

🇮🇱 Izrael

Italia

🇯🇲 Xhamajka

🇯🇵 Japoni

🇯🇴 Jordani

🇰🇮 Kiribati

🇽🇰 Kosovë

🇰🇼 Kuvajt

Letonia

🇱🇧 Liban

🇱🇷 Liberi

🇱🇾 Libi

🇱🇮 Lihtenshtajni

Lituania

🇱🇺 Luksemburgu

🇲🇴 Makau

🇲🇱 Mali

Maltë

🇾🇹 Mayotte

🇲🇽 Meksikë

🇲🇨 Monako

🇲🇳 Mongoli

🇲🇪 Mali i Zi

🇲🇦 Marok

🇳🇷 Nauru

🇳🇱 Holandë

🇳🇨 Kaledonia e Re

Ze Zelanda e Re

🇳🇮 Nikaragua

🇳🇪 Nigeri

🇳🇬 Nigeri

🇰🇵 Koreja e Veriut

🇲🇰 Maqedonia e Veriut

🇲🇵 Ishujt Mariana Veriore

🇳🇴 Norvegjia

🇵🇸 Territoret Palestineze

🇵🇾 Paraguaj

🇵🇪 Peru

🇵🇱 Polonia

🇵🇹 Portugalia

🇵🇷 Porto Riko

🇷🇪 Ribashkim

Rumania

🇷🇺 Rusia

🇸🇲 San Marino

🇸🇦 Arabia Saudite

🇷🇸 Serbi

Sllovakia

Sllovenia

🇸🇧 Ishujt Solomon

🇿🇦 Afrika e Jugut

🇰🇷 Koreja e Jugut

🇪🇸 Spanjë

🇸🇽 St. Maarten

🇵🇲 Shën Pierre dhe Mikelon

🇸🇩 Sudan

🇸🇪 Suedi

🇨🇭 Zvicër

🇸🇾 Siria

🇹🇼 Tajvan

🇹🇴 Tonga

🇹🇹 Trinidad dhe Tobago

🇹🇳 Tunizi

🇹🇷 Turqi

🇹🇲 Turkmenistani

🇹🇨 Ishujt Turks dhe Kaikos

🇺🇦 Ukrainë

🇬🇧 Mbretëria e Bashkuar

🇺🇸 Shtetet e Bashkuara të Amerikës

🇺🇾 Uruguai

🇻🇮 Ishujt e Virgjër të SHBA

🇻🇺 Vanuatu

🇻🇦 Qyteti i Vatikanit

🇻🇪 Venezuela

🇼🇫 Wallis dhe Futuna

🇾🇪 Jemen


Burimet: Indeksi i Pasaportave Henley, World Guide Visa, Vizë Shengen

Fotografia e kopertinës më sipër është nga Hồ Chí Minh, Thành phố Hồ Chí Minh, Việt Nam. Foto nga Cuong Doan on Unsplash

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *