, ,

Vendet pa viza për pasaportën e Ganës

Mbajtësit e pasaportave të Ganës mund të shkojnë pa viza ose të marrin një vizë pas mbërritjes në vende si Indonezia, Filipinet, Singapori dhe Irani.

Kur shtetasit ganezë shkojnë jashtë shtetit, atyre mund t'u kërkohet të marrin një vizë. Që nga viti 2023, pasaporta e Ganës renditet e 146-ta në botë sipas Indeksi i pasaportave.

Kjo do të thotë që qytetarët ganezë tani mund të udhëtojnë në më shumë vende pa vizë ose thjesht një vizë elektronike ose vizë në kufi. Në total, ata mund të vizitojnë 43 vende në botë.

Nëse keni një pasaportë të Ganës, ju keni akses pa viza ose viza në momentin e mbërritjes në vendet dhe territoret më poshtë.

Gana është gjithashtu pjesë e Ecowas, Komuniteti Ekonomik i Shteteve të Afrikës Perëndimore. Prandaj, një pasaportë ganeze jep akses pa viza në shumicën e vendeve në Afrikën Perëndimore.

Vendet pa viza për pasaportën e Ganës

Udhëtimi pa viza në 43 vende dhe territore është i disponueshëm për mbajtësit e pasaportave të Ganës që nga maji 2023. Edhe nëse destinacioni juaj nuk kërkon vizë, ju duhet të merrni sigurimin shëndetësor të udhëtimit dhe të siguroheni që pasaporta juaj të jetë e vlefshme për të paktën gjashtë muaj pas nisja.

Këto janë vendet pa viza për qytetarët e Ganës:

🇧🇩 Bangladesh
🇧🇧 Barbados
🇧🇿 Belize
🇧🇯 Benin
🇻🇬 Ishujt e Virgjër Britanikë
🇧🇫 Burkina Faso
🇨🇻 Cabo Verde
🇨🇰 Ishujt Kuk
🇨🇮 Bregu i Fildishtë
🇩🇲 Dominika
🇫🇯 Fixhi
🇬🇩 Grenada
🇬🇳 Guinea
🇬🇼 Guinea-Bissau
🇬🇾 Guajana
🇭🇹 Haiti
🇮🇩 Indonezia
🇯🇲 Xhamajka
🇰🇪 Kenia
🇱🇷 Liberi
🇲🇱 Mali
🇲🇺 Mauritius
🇫🇲 Mikronezi
🇲🇸 Montserrat
🇳🇪 Nigeri
🇳🇬 Nigeri
🇳🇺 Niue
🇵🇰 Pakistan
🇵🇭 Filipine
🇷🇼 Ruanda
🇸🇳 Senegal
🇸🇱 Sierra Leone
🇸🇬 Singapor
🇰🇳 Saint Kitts dhe Nevis
🇻🇨 Shën Vincenti dhe Grenadinet
🇹🇿 Tanzani
🇬🇲 Gambia
🇹🇬 Togo
🇹🇹 Trinidad dhe Tobago
🇺🇬 Uganda
🇻🇺 Vanuatu
🇿🇼 Zimbabve

Në cilat vende qytetarët e Ganës kanë qasje në eViza

22 vendet e mëposhtme lëshojnë viza elektronike për Ghanaian pasaporta:

🇦🇬 Antigua dhe Barbuda
🇦🇿 Azerbajxhani
🇧🇭 Bahrein
🇨🇴 Kolumbi
🇩🇯 Xhibuti
🇪🇹 Etiopi
Gabon
🇬🇪 Gjeorgji
🇮🇳 Indi
🇰🇼 Kuvajt
🇰🇬 Kirgistan
🇱🇸 Lesoto
🇲🇩 Moldavia
🇲🇲 Myanmar
🇴🇲 Oman
🇶🇦 Katar
🇸🇹 Sao Tomé dhe Principe
🇿🇦 Afrika e Jugut
🇸🇷 Surinami
🇹🇯 Taxhikistan
🇹🇷 Turqi
🇺🇿 Uzbekistan

Viza në mbërritje për pasaportën e Ganës

Për 20 vendet e mëposhtme, Ghanaian qytetarët mund të marrin një vizë pas mbërritjes.

🇧🇴 Bolivia
🇧🇮 Burundi
🇰🇭 Kamboxhia
🇰🇲 Komoret
🇮🇷 Iran
🇯🇴 Jordani
🇲🇴 Makau
🇲🇬 Madagaskar
🇲🇻 Maldive
🇲🇷 Mauritania
🇲🇿 Mozambik
🇳🇮 Nikaragua
🇵🇼 Palau
🇼🇸 Samoa
🇸🇨 Seychelles
🇸🇴 Somali
🇱🇨 Shën Luçia
🇹🇱 Timor-Leste
🇹🇻 Tuvalu
🇿🇲 Zambia

Ju mund të merrni një vizë pas mbërritjes nëse jeni duke udhëtuar në një vend që ofron këtë shërbim. Në shumicën e rasteve, ju mund të aplikoni për vizë pas mbërritjes në një sportel të veçantë në aeroport.

Viza në internet për pasaportën e Ganës

Mbajtësve të pasaportës së Ganës u kërkohet të marrin një vizë elektronike ose një eTA, autorizim elektronik udhëtimi, përpara se të mbërrijnë në vendet dhe territoret e mëposhtme.

eTA, autorizim elektronik i udhëtimit:

🇵🇰 Pakistan

Viza elektronike, vizë online:

🇦🇱 Shqipëri
🇦🇬 Antigua dhe Barbuda
🇧🇭 Bahrein
🇨🇴 Kolumbi
🇩🇯 Xhibuti
🇪🇨 Ekuador
Gabon
🇬🇪 Gjeorgji
🇮🇳 Indi
🇰🇬 Kirgistan
🇱🇸 Lesoto
🇲🇼 Malavi
🇲🇩 Moldavia
🇲🇲 Myanmar
🇸🇹 Sao Tomé dhe Principe
🇸🇸 Sudani i Jugut
🇸🇭 Shën Helena
🇸🇷 Surinami
🇹🇯 Taxhikistan
🇦🇪 Emiratet e Bashkuara Arabe
🇺🇿 Uzbekistan

Kërkesat për vizë për Ghanaian Qytetarët: Lista e shteteve

Nëse jeni duke udhëtuar me një Ghanaian pasaportë, do t'ju duhet një vizë për të hyrë në ndonjë nga 141 vendet e mëposhtme:

🇦🇫 Afganistan
🇦🇱 Shqipëri
🇩🇿 Algjeria
🇦🇸 Samoa Amerikane
🇦🇩 Andorra
🇦🇴 Angola
🇦🇮 Anguilla
🇦🇷 Argjentinë
🇦🇲 Armenia
🇦🇼 Aruba
Australi
🇦🇹 Austri
🇧🇸 Bahamas
🇧🇾 Bjellorusia
🇧🇪 Belgjikë
🇧🇲 Bermuda
🇧🇹 Butani
🇧🇶 Holanda e Karaibeve
🇧🇦 Bosnjë dhe Hercegovinë
🇧🇼 Botsvana
Brazili
🇧🇳 Brunei
Bullgaria
🇨🇲 Kamerun
Kanada
🇰🇾 Ishujt Kajman
🇨🇫 Republika e Afrikës Qendrore
Çad
🇨🇱 Kili
🇨🇳 Kinë
🇨🇩 Republika Demokratike e Kongos
🇨🇬 Republika e Kongos
🇨🇷 Kosta Rika
Kroacia
🇨🇺 Kuba
🇨🇼 Curaçao
Qipro
🇨🇿 Çeki
🇩🇰 Danimarka
🇩🇴 Republika Domenikane
🇪🇨 Ekuador
🇪🇬 Egjipt
🇸🇻 El Salvador
🇬🇶 Guinea Ekuatoriale
🇪🇷 Eritrea
Estonia
🇫🇰 Ishujt Falkland
🇫🇴 Ishujt Faroe
🇫🇮 Finlanda
Franca
🇬🇫 Guiana Franceze
🇵🇫 Polinezia Franceze
🇮🇹 Inditë Perëndimore Franceze
🇩🇪 Gjermani
🇬🇮 Gjibraltar
Greqia
🇬🇱 Grenlandë
🇬🇺 Guam
🇬🇹 Guatemala
🇭🇳 Honduras
🇭🇰 Hong Kong
🇭🇺 Hungari
🇮🇸 Islanda
🇮🇶 Iraku
🇮🇪 Irlandë
🇮🇱 Izrael
Italia
🇯🇵 Japoni
🇰🇿 Kazakistan
🇰🇮 Kiribati
🇽🇰 Kosovë
🇱🇦 Laos
Letonia
🇱🇧 Liban
🇱🇾 Libi
🇱🇮 Lihtenshtajni
Lituania
🇱🇺 Luksemburgu
🇲🇼 Malavi
🇲🇾 Malajzi
Maltë
🇲🇭 Ishujt Marshall
🇾🇹 Mayotte
🇲🇽 Meksikë
🇲🇨 Monako
🇲🇳 Mongoli
🇲🇪 Mali i Zi
🇲🇦 Marok
🇳🇦 Namibia
🇳🇷 Nauru
🇳🇵 Nepal
🇳🇱 Holandë
🇳🇨 Kaledonia e Re
Ze Zelanda e Re
🇰🇵 Koreja e Veriut
🇲🇰 Maqedonia e Veriut
🇲🇵 Ishujt Mariana Veriore
🇳🇴 Norvegjia
🇵🇸 Palestinë
Panamaja
🇵🇬 Papua Guinea e Re
🇵🇾 Paraguaj
🇵🇪 Peru
🇵🇱 Polonia
🇵🇹 Portugalia
🇵🇷 Porto Riko
🇷🇪 Réunion
Rumania
🇷🇺 Rusia
🇸🇲 San Marino
🇸🇦 Arabia Saudite
🇷🇸 Serbi
Sllovakia
Sllovenia
🇸🇧 Ishujt Solomon
🇰🇷 Koreja e Jugut
🇸🇸 Sudani i Jugut
🇪🇸 Spanjë
🇱🇰 Sri Lanka
🇸🇭 Shën Helena
🇲🇫 Shën Martin
🇸🇩 Sudan
🇸🇪 Suedi
🇨🇭 Zvicër
🇸🇾 Siria
🇹🇼 Tajvan
🇹🇭 Tajlandë
🇹🇴 Tonga
🇹🇳 Tunizi
🇹🇲 Turkmenistani
🇹🇨 Ishujt Turks dhe Kaikos
🇻🇮 Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara
🇺🇦 Ukrainë
🇦🇪 Emiratet e Bashkuara Arabe
🇬🇧 Mbretëria e Bashkuar
🇺🇸 Shtetet e Bashkuara
🇺🇾 Uruguai
🇻🇦 Qyteti i Vatikanit
🇻🇪 Venezuela
🇻🇳 Vietnam
🇾🇪 Jemen

Ja se si të plotësoni një aplikim për vizë:

  • Rezervoni një takim në qendrën e vizave: Kontaktoni qendrën lokale për të planifikuar paraqitjen e aplikimit tuaj. Prisni a koha e pritjes me muaj për takimet e ambasadës/konsullatës.

  • Përgatitni dokumentet e kërkuara: Mblidhni dokumentet e nevojshme si pasaporta, formulari i aplikimit, sigurimi shëndetësor, etj. Disa mund të kërkojnë verifikim apostile ose certifikatë nga zyra e huaj.

  • Paraqisni aplikacionin: Siguroni dokumente, merrni pjesë në intervistën për vizë dhe paraqisni biometrike nëse është e nevojshme. Përkthejeni dhe verifikojeni sipas nevojës. Vendimet për viza mund të zgjasin me javë të tëra.


Burimet: Indeksi i pasaportaveWorld Guide Visa, 

Titulli i imazhit të kopertinës më sipër është në Gana. Foto nga Jaybeeys on Pexels.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *