, ,

Vendet e Palestinës pa viza

Kur shtetasit palestinezë shkojnë jashtë shtetit, atyre mund t'u kërkohet të marrin një vizë. Që nga viti 2023, pasaporta e Palestinës renditet e 183-ta në botë sipas Indeksi i pasaportave.

Kjo do të thotë palestinez qytetarët tani mund të udhëtojnë në më shumë vende pa vizë ose thjesht një vizë elektronike ose vizë në kufi. Nëse keni një pasaportë palestineze, ju gëzoni akses pa viza ose viza në momentin e mbërritjes në vendet dhe territoret më poshtë.

Vendet e Palestinës pa viza

Udhëtimi pa viza në 14 vende dhe territore është i disponueshëm për mbajtësit e pasaportës palestineze që nga maji 2023. Edhe nëse destinacioni juaj nuk kërkon vizë, ju duhet të merrni sigurimin shëndetësor të udhëtimit dhe të siguroheni që pasaporta juaj të jetë e vlefshme për të paktën gjashtë muaj pas nisja.

Këto janë vendet pa viza për qytetarët e Palestinës:

🇧🇴 Bolivia
🇨🇰 Ishujt Kuk
🇩🇲 Dominika
🇪🇨 Ekuador
🇮🇩 Indonezia
🇯🇴 Jordani
🇲🇾 Malajzi
🇫🇲 Mikronezi
🇳🇮 Nikaragua
🇳🇺 Niue
🇱🇰 Sri Lanka
🇻🇨 Shën Vincenti dhe Grenadinet
🇻🇪 Venezuela
🇸🇿 Eswatini

Në cilat kombe qytetarët palestinezë kanë akses në vizat elektronike

24 vendet e mëposhtme lëshojnë viza elektronike për pasaportat palestineze:

🇦🇬 Antigua dhe Barbuda
🇦🇿 Azerbajxhani
🇧🇯 Benin
🇨🇴 Kolumbi
🇩🇯 Xhibuti
🇪🇹 Etiopi
Gabon
🇮🇳 Indi
🇰🇼 Kuvajt
🇰🇬 Kirgistan
🇱🇸 Lesoto
🇲🇩 Moldavia
🇲🇸 Montserrat
🇴🇲 Oman
🇶🇦 Katar
🇸🇹 Sao Tomé dhe Principe
🇰🇳 Saint Kitts dhe Nevis
🇸🇷 Surinami
🇹🇯 Taxhikistan
🇹🇷 Turqi
🇺🇬 Uganda
🇦🇪 Emiratet e Bashkuara Arabe
🇺🇿 Uzbekistan
🇿🇲 Zambia

Viza në mbërritje për pasaportën e Palestinës

Për 23 vendet e mëposhtme, qytetarët palestinezë mund të marrin një vizë pas mbërritjes.

🇧🇩 Bangladesh
🇧🇮 Burundi
🇰🇭 Kamboxhia
🇨🇻 Cabo Verde
🇰🇲 Komoret
🇬🇼 Guinea-Bissau
🇮🇷 Iran
🇱🇦 Laos
🇲🇴 Makau
🇲🇻 Maldive
🇲🇷 Mauritania
🇲🇿 Mozambik
🇵🇼 Palau
🇷🇼 Ruanda
🇼🇸 Samoa
🇸🇳 Senegal
🇸🇨 Seychelles
🇸🇴 Somali
🇱🇨 Shën Luçia
🇹🇱 Timor-Leste
🇹🇬 Togo
🇹🇻 Tuvalu
🇿🇼 Zimbabve

Vendet me hyrje të kufizuar për qytetarët palestinezë

Palestinezët nuk mund të hyjnë në Gjeorgji, Madagaskar apo Siri.

Kërkesat për vizë për qytetarët palestinezë: Lista e shteteve

Nëse po udhëtoni me një pasaportë palestineze, do t'ju duhet një vizë për të hyrë në ndonjë nga 162 vendet e mëposhtme:

🇦🇫 Afganistan
🇦🇱 Shqipëri
🇩🇿 Algjeria
🇦🇸 Samoa Amerikane
🇦🇩 Andorra
🇦🇴 Angola
🇦🇮 Anguilla
🇦🇷 Argjentinë
🇦🇲 Armenia
🇦🇼 Aruba
Australi
🇦🇹 Austri
🇧🇸 Bahamas
🇧🇭 Bahrein
🇧🇧 Barbados
🇧🇾 Bjellorusia
🇧🇪 Belgjikë
🇧🇿 Belize
🇧🇲 Bermuda
🇧🇹 Butani
🇧🇶 Holanda e Karaibeve
🇧🇦 Bosnjë dhe Hercegovinë
🇧🇼 Botsvana
Brazili
🇻🇬 Ishujt e Virgjër Britanikë
🇧🇳 Brunei
Bullgaria
🇧🇫 Burkina Faso
🇨🇲 Kamerun
Kanada
🇰🇾 Ishujt Kajman
🇨🇫 Republika e Afrikës Qendrore
Çad
🇨🇱 Kili
🇨🇳 Kinë
🇨🇩 Republika Demokratike e Kongos
🇨🇬 Republika e Kongos
🇨🇷 Kosta Rika
🇨🇮 Bregu i Fildishtë
Kroacia
🇨🇺 Kuba
🇨🇼 Curaçao
Qipro
🇨🇿 Çeki
🇩🇰 Danimarka
🇩🇴 Republika Domenikane
🇪🇬 Egjipt
🇸🇻 El Salvador
🇬🇶 Guinea Ekuatoriale
🇪🇷 Eritrea
Estonia
🇫🇰 Ishujt Falkland
🇫🇴 Ishujt Faroe
🇫🇯 Fixhi
🇫🇮 Finlanda
Franca
🇬🇫 Guiana Franceze
🇵🇫 Polinezia Franceze
🇬🇵 Inditë Perëndimore Franceze
🇩🇪 Gjermani
🇬🇭 Gana
🇬🇮 Gjibraltar
Greqia
🇬🇱 Grenlandë
🇬🇩 Grenada
🇬🇺 Guam
🇬🇹 Guatemala
🇬🇳 Guinea
🇬🇾 Guajana
🇭🇹 Haiti
🇭🇳 Honduras
🇭🇰 Hong Kong
🇭🇺 Hungari
🇮🇸 Islanda
🇮🇶 Iraku
🇮🇪 Irlandë
🇮🇱 Izrael
Italia
🇯🇲 Xhamajka
🇯🇵 Japoni
🇰🇿 Kazakistan
🇰🇪 Kenia
🇰🇮 Kiribati
🇽🇰 Kosovë
Letonia
🇱🇧 Liban
🇱🇷 Liberi
🇱🇾 Libi
🇱🇮 Lihtenshtajni
Lituania
🇱🇺 Luksemburgu
🇲🇼 Malavi
🇲🇱 Mali
Maltë
🇲🇭 Ishujt Marshall
🇲🇺 Mauritius
🇾🇹 Mayotte
🇲🇽 Meksikë
🇲🇨 Monako
🇲🇳 Mongoli
🇲🇪 Mali i Zi
🇲🇦 Marok
🇲🇲 Myanmar
🇳🇦 Namibia
🇳🇷 Nauru
🇳🇵 Nepal
🇳🇱 Holandë
🇳🇨 Kaledonia e Re
Ze Zelanda e Re
🇳🇪 Nigeri
🇳🇬 Nigeri
🇰🇵 Koreja e Veriut
🇲🇰 Maqedonia e Veriut
🇲🇵 Ishujt Mariana Veriore
🇳🇴 Norvegjia
🇵🇰 Pakistan
Panamaja
🇵🇬 Papua Guinea e Re
🇵🇾 Paraguaj
🇵🇪 Peru
🇵🇭 Filipine
🇵🇱 Polonia
🇵🇹 Portugalia
🇵🇷 Porto Riko
🇷🇪 Réunion
Rumania
🇷🇺 Rusia
🇸🇲 San Marino
🇸🇦 Arabia Saudite
🇷🇸 Serbi
🇸🇱 Sierra Leone
🇸🇬 Singapor
Sllovakia
Sllovenia
🇸🇧 Ishujt Solomon
🇿🇦 Afrika e Jugut
🇰🇷 Koreja e Jugut
🇸🇸 Sudani i Jugut
🇪🇸 Spanjë
🇸🇭 Shën Helena
🇲🇫 Shën Martin
🇸🇩 Sudan
🇸🇪 Suedi
🇨🇭 Zvicër
🇹🇼 Tajvan
🇹🇿 Tanzani
🇹🇭 Tajlandë
🇬🇲 Gambia
🇹🇴 Tonga
🇹🇹 Trinidad dhe Tobago
🇹🇳 Tunizi
🇹🇲 Turkmenistani
🇹🇨 Ishujt Turks dhe Kaikos
🇻🇮 Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara
🇺🇦 Ukrainë
🇬🇧 Mbretëria e Bashkuar
🇺🇸 Shtetet e Bashkuara
🇺🇾 Uruguai
🇻🇺 Vanuatu
🇻🇦 Qyteti i Vatikanit
🇻🇳 Vietnam
🇾🇪 Jemen

Ja se si të plotësoni një aplikim për vizë:

  • Rezervoni një takim në qendrën e vizave: Kontaktoni qendrën lokale për të planifikuar paraqitjen e aplikimit tuaj. Prisni a koha e pritjes me muaj për takimet e ambasadës/konsullatës.

  • Përgatitni dokumentet e kërkuara: Mblidhni dokumentet e nevojshme si pasaporta, formulari i aplikimit, sigurimi shëndetësor, etj. Disa mund të kërkojnë verifikim apostile ose certifikatë nga zyra e huaj.

  • Paraqisni aplikacionin: Siguroni dokumente, merrni pjesë në intervistën për vizë dhe paraqisni biometrike nëse është e nevojshme. Përkthejeni dhe verifikojeni sipas nevojës. Vendimet për viza mund të zgjasin me javë të tëra.

Viza online për pasaportën e Palestinës

Qytetarët e Palestinës mund të aplikojnë për një vizë elektronike ose autorizim udhëtimi (e-viza ose eTA) në vendet e mëposhtme në internet:

eTA, autorizim elektronik i udhëtimit:

🇱🇰 Sri Lanka

Viza online:

🇦🇱 Shqipëri
🇦🇬 Antigua dhe Barbuda
Australi
🇧🇭 Bahrein
🇧🇯 Benin
🇨🇴 Kolumbi
🇨🇮 Cote d'Ivoire (Bregu i Fildishtë)
🇩🇯 Xhibuti
🇪🇹 Etiopi
Gabon
🇮🇳 Indi
🇰🇬 Kirgistan
🇱🇸 Lesoto
🇲🇩 Moldavia
🇲🇸 Montserrat
🇳🇫 Ishulli Norfolk
🇴🇲 Oman
🇶🇦 Katar
🇰🇳 Saint Kitts dhe Nevis
🇸🇹 Sao Tome dhe Principe
🇸🇬 Singapor
🇸🇸 Sudani i Jugut
🇸🇭 Shën Helena
🇸🇷 Surinami
🇹🇯 Taxhikistan
🇹🇷 Turqi
🇦🇪 Emiratet e Bashkuara Arabe
🇺🇿 Uzbekistan


Burimet: Indeksi i pasaportave, World Guide Visa, 

Titulli i imazhit të kopertinës më sipër është në Palestinë, CDMX, Meksikë. Foto nga MEUM MARE on Pexels.

Comments

Lini një koment nëse keni ndonjë sugjerim ose përvojë që mund të jetë e dobishme për të gjithë.
Kini kujdes të lini të dhënat tuaja personale në publik.

Ne jemi një grup vullnetarësh, dhe ne rrallë u përgjigjemi komenteve këtu.

Ju lutem na kontaktoni nëse keni pyetje ose keni nevojë për ndihmë.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *